English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا (ع)


کبوترانه
گزارش  هفته فرهنگ رضوی  استان اردبیل
مردادماه 93
                   

نمایندگی بنیاد بین المللی امام رضا (ع) در استان اردبیل
اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی استان اردبیل
سومین دوره هفته فرهنگ رضوی اردبیل در یک نگاه 
در راستای تحقق سیاست های شورای سیاستگزاری جشنواره بین المللی امام رضا (ع) و با هدف ساری و جاری ساختن نام مبارک حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و ترویج فرهنگ و معارف رضوی ، سومین دوره هفته فرهنگ رضوی استان اردبیل از سری برنامه های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) روز های شانزدهم تا بیست و دوم مردادماه 93 در کهن دیار ولایی اردبیل با برنامه های متنوع و با حضور دکتر فقیه اسفندیاری رییس هیئت علمی  بنیاد بین المللی امام رضا (ع) ،دکتر علمی از اعضای هیئت علمی بنیاد بین المللی امام رضا (ع) ، دکتر مجید خدابخش استاندار اردبیل ، مسئولین استانی و شهرستانی و نیز جمع کثیری از مردم ولایی استان برگزار شد و محبان و شیفتگان آقا علی ابن موسی الرضا (ع) در استان اردبیل و به بهانه  فرهنگ رضوی، یکبار دیگرعشق و ارادت خود را به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام ویژه حضرت  ثامن الحجج علی بن موسی الرضا علیه السلام به نمایش گذاشتند. این استان حسینی که خود مهد عالمان ،مداحان، موذنان، چاوشی خوانان و شاعران برجسته اهل بیتی است، در سومین  سال برگزاری این رویداد مهم فرهنگی و مذهبی میزبان دلهای عاشقی بود که همراه با عندلبیان قدسی نفس و  چاوشی خوانان خوش نغمه، عطر و نام مبارک حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) در شهرهای مختلف استان جاری و ساری ساختند .
این روز های بهشتی از ماه مرداد93 بهانه ای بود تا شاهد عشق ورزی اهالی نجیب و شریف استان به ساحت قدسی امام رئوف آقا علی ابن موسی الرضا (ع) باشیم.
این هفته فرصتی مناسب بود برای ترویج و نشر معارف و فرهنگ غنی رضوی و زیبا بهانه ای بود برای تکریم خادمان و دوستداران این امام همام.

مراسم افتتاحیه :
پیرو برنامه ریزیهای قبلی و بر اساس زمان اعلام شده ، مراسم افتتاحیه هفته فرهنگ رضوی روز پنجشنبه  شانزدهم مردادماه 93 از ساعت 18 با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از کلام اله مجید توسط استاد حسن محمد پور  از قاریان برتر بین المللی و قرائت صلوات خاصه توسط استاد  شهروز حبیبی  از مداحان برگزیده جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در محل نگارخانه خطایی اردبیل و در کنار بارگاه امامزاده سید اسحق صفی الدین اردبیل با شکوه تمام برگزار شد.در این مراسم که  دکتر مجید خدابخش استاندار اردبیل ،حجت الاسلام و المسلمین دکتر فقیه اسفندیاری رییس هیئت علمی بنیاد بین المللی امام رضا (ع) ، استاد سلیم موذن زاده اردبیلی ، مسئولین و مدیران اجرایی استان ، اصحاب فرهنگ و هنر ،ارباب جراید،روزنامه نگاران و خبرنگاران نشریات محلی و سراسری ، ،اعضای هیئت های مذهبی،مداحان،شاعران و نیز اقشار مختلف مردم استان حضور داشتند، سید ناصر اسحاقی مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی استان اردبیل هدف از برگزاری هفته فرهنگ رضوی عطر افشانی بوی فرهنگ رضوی در چهار گوشه میهن اسلامی اعلام کرد و گفت : همه برنامه های فرهنگ رضوی با رنگ و بوی اسلامی و مذهبی و بر مدار کلمه توحیدی لااِلهَ اِلاَّ اللّه است .
وی استقبال مردم ایران اسلامی نسبت به برنامه اجتماعی، فرهنگی، دینی  را بسیار ارزنده و قابل تمجید دانست  و تصرح کرد: همه مردم مسلمان و متدین ایران اسلامی در همه عرصه های زندگی اجتماعی، فرهنگی و دینی خود با سبک زندگی اهل بیت (علیهم السلام) آشنا هستند و سعی می کنند خودشان را با سیره و روش زندگانی امامان معصوم تطبیق دهند.
اسحاقی، همچنین برنامه های فرهنگی هنری که در چهارچوب هفته فرهنگ رضوی در سراسر کشور برگزار می شود را نشات گرفته از اصالت های دینی و اعتقادی مردم عنوان کرد و گفت: برنامه های فرهنگی هنری هفته فرهنگ رضوی متناسب با فرهنگ اسلامی و ایرانی تدوین شده است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، در تاثیر گذاری برنامه های هفته فرهنگ رضوی برای مقابله با هجمه های فرهنگی دشمنان اسلام، گفت: این برنامه ها با هدف آشنا سازی جامعه با فرهنگ جاری و ساری ایرانی در مقابل تهاجم فرهنگی دشمنان طراحی شده است.
دبیر سومین دوره هفته فرهنگ رضوی استان اردبیل ،، با بیان حدیث مشهور سلسلة الذهب از قول امام رضا (علیهم السلام)، گفت: همه برنامه  های فرهنگ رضوی با رنگ و بوی اسلامی و مذهبی و بر مدار کلمه توحیدی لااِلهَ اِلاَّ اللّه است .و ما هر چقدر در جامعه برنامه های فرهنگی هنری، اجتماعی، و اقتصادی بر اساس کلمه توحید و اعتقاد توحیدی تدوین کنیم به همان مقدار از فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام) و ایران اسلامی دفاع کرده ایم.
اسحاقی، برنامه های فرهنگ رضوی را قلعه مستحکمی در برابر هجمه های ضد اسلامی دشمنان دانست و گفت : پدیده تهاجم فرهنگی یک پدیده غیر قابل انکار است به همان میزان تنظیم موضوعات برنامه فرهنگی بر مدار توحید و کلمه لااِلهَ اِلاَّ اللّه برای مسئولان اجتناب ناپذیر است.
وی با اشاره به ضرورت همسازی برنامه های هفته فرهنگ رضوی با سبک زندگی اسلامی در جامعه، گفت: سبک زندگی جامعه دینی ویژگی ها و لوازم خاص خود را دارد و ما در بیانیه مکتوب انقلاب اسلامی به همه دنیا اعلام کرده ایم که ایران یک کشور اسلامی است و همه قوانین و برنامه های این کشور الهام گرفته از مکتب اسلام است و بعد از 36 سال همچنان بر این مواضع پافشاری می کنیم و لازمه ماندن بر این آرمان آوردن محتوا و سبک زندگی دینی در رفتارها، آداب و زندگی روزمره مردم است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه مبانی فکری کشورهای دیگر دنیا آزادی های بی حد و حصر است، خاطر نشان کرد: غرب با اباحه گری هرگونه انحطاط و سقوط را برای فرهنگ اجتماعی خود تجویز می کند و به بهانه آزادی از آن تجلیل نیز می کنند اما ایران اسلامی بر اساس اسلوب دینی و ارزش های فرهنگی - اسلامی سبک زندگی مردم را تنظیم می کند.
این مقام مسئول، مردم را پشتیبان قانون اساسی و انقلاب عنوان کرد و یادآور شد: جامعه ایران در همه مقطع حساس انقلاب را همراهی کرده اند و تدوین و تشریح سبک زندگی رضوی بر اساس آموزه های رضوی در واقع جامه عمل پوشاندن به بیانیه جهانی اول انقلاب است.
اسحاقی، مردم را موضع دار و موضع بان دینی کشور معرفی کرد و افزود: علاقمندان اهل بیت (علیهم السلام) بر اساس سیره معصومین دینی نظام تربیتی و فرهنگی خودشان را بنا می کنند و این 
جشنواره ها در عرصه پرداختن به مبانی نظری و استحصال سبک و سیره زندگی دینی می تواند نقش موثری ایفا کند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پایان با اشاره به  برنامه های سال آینده در حوزه فرهنگ رضوی گفت :  استان اردبیل در برگزاری دوازده دوره جشنواره بین المللی امام رضا (ع) ، جشنواره 
موضوعی  مدیحه سرایی، چاووشی خوانی، ابتهال و تواشیح رضوی را عهده دار بوده است که  از سال آینده  و براساس مصوبه شورای سیاستگذاریبنیاد بین المللی امام رضا (ع)، جشنواره موضوعی 
اردبیل در حوزه رضوی در رشته ها و گرایش های هنری مانند عکس، خوشنویسی، آواها و نواهای رضوی  خواهد بود. ضمن آنکه کنگره بزرگداشت امام زاده صالح (ع) در حوزه پژوهشی هم در 
اردبیل برگزار خواهد شد.
رئیس هیئت علمی بنیاد بین المللی امام رضا (ع)  هم در مراسم افتتاحیه سومین دوره هفته فرهنگ رضوی استان اردبیل با ابراز خرسندی از حضور در جمع کثیری از مردم ولایی اردبیل ، گفت : فرهنگ رضوی همان گفتمان تمدن و اراده الهی برای انسان ها و جمهوری اسلامی ایران هدیه امام رضا(ع) به مردم شیعه این دیار است.
 دکتر فقیه اسفندیاری  افزود : هفته های فرهنگ رضوی برای پرورش این گفتمان که علم سلطان است در شهرهای مختلف ایران اسلامی برگزار می شوند و البته هدف از علم در اینجا علم الهی می باشد. 
وی با اشاره به اینکه علم ها و دانش هایی که ماهیت الهی و خدایی نداشته باشند سودمند نیستند ادامه داد : والایی نفس انسان ها به معرفت و علم است و این معرفت آنگاه ارزش می یابد که متعلق به مبداء و خداوند داشته باشد.
عضو هیئت علمی رییس دانشگاه  رضوی  گفت : جمهوری اسلامی در ادامه هجرت تمدن ساز امام رضا (ع) به وجود آمده است و تمام ایرانیان و به خصوص مردم ولایت مدار اردبیل و بزرگانی که از این دیار برخاسته اند به عنوان بسترسازان تشکیل حکومت ولایی در ایجاد آن نقش دارند. 
وی با اشاره به اینکه در نظام اسلامی همه ما تکلیف داریم افزود : ارایه تمدن الهی به انسان های عصر حاضر هدف نظام اسلامی در ایران است و برای تحقق این مهم تفکر و تعقل و پرداختن به 
دانش الهی ضرورت دارد.
وی  با تاکید بر اینکه تفکرهای انحرافی مانند داعش ؛ وهابیت و سکولاریستی هیچگاه نمی توانند تمدن الهی بسازند ادامه داد : آنها مانند حباب ها و کف های روی آب هستند که در کوتاه زمانی از بین می روند.
فقیه اسفندیاری ؛ تاکید کرد : تنها اندیشه اسلام ناب محمدی (ص) و رهروان مکتب ولایت قادر به ایجاد و پرورش تمدن الهی برای انسان ها می باشد.
وی جمهوری اسلامی را فرصت بسیار مغتنمی برای تحقق کامل این تفکر در جهان کنونی دانست و تصریح کرد : اگر امروز کوتاهی کنیم و قدردان این فرصت نباشیم ممکن است که این فرصت از ما گرفته شود.
وی با تاکید بر تلاش در حوزه تفکر و معرفت افزایی ، همراه نمودن منطق و عقلانیت با احساسات را در زمینه مسایل اعتقادی ضروری دانست و بیان کرد: در مراسم های مربوط به عزاداری سرور و 
سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) احساسات موج می زند ولی باید این احساسات با منطق و عقلانیت همراه باشد چراکه تجارب تاریخی و نیز نتایج به دست آمده از تحقیق های جامعه 

شناسان نشان می دهند که احساسات عاطفی عاری از عقلانیت بطور یقین به آسیب تبدیل می شوند.

 وی گفت: امام هشتم منتسب به آل محمد(ص) بوده و با مظهریت علم به ایران هجرت کرد.

حجت الاسلام مصطفی فقیه اسفندیاری با بیان اینکه در ظاهر امام به هجرت مجبور می شود، اضافه کرد: اما در واقع این هجرت با هدف تحقق رسالت الهی انجام شد.
حجت الاسلام فقیه اسفندیاری  تاکید  کرد :  حضور امام هشتم در کشور برکتی بوده و لذا جمهوری اسلامی ایران نیز هدیه امام رضا (ع) است.
وی با بیان اينکه در مقابل جمهوری اسلامی نیز یک رسالت به گردن دارد، بیان داشت: باید به آموزه های این هجرت توجه ویژه شود.
رئیس هیئت علمی بنیاد بین المللی امام رضا (ع) معتقد است هفته های فرنگ رضوی بهانه و فرصتی برای باز فهمی این آموزه ها بوده و باید با هدف ترویج گفتمان رضوی برنامه ریزی شود.
حجت الاسلام فقیه اسفندیاری سلامت جامعه را در گرو سلامت عقل و علم آموزی دانست و افزود: در این راستا با توجه به سیره ائمه باید به دنبال ارائه تمدن برای بشریت باشیم. 
استاندار اردبیل هم در این مراسم ، گفت: استان اردبیل شاهد جریان فرهنگی متعدد در سال جاری بوده که هفته فرهنگ رضوی سرآمد این جریان است.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری امسال را سال اقتصاد و فرهنگ نامیده‌اند ما در استان اردبیل شاهد جریانات متعدد و مبارک فرهنگی هستیم که یکی از آنها بزرگداشت ائمه اطهار است که به شکل شایسته و در قالب مشارکت‌های مردمی اتفاق می‌افتد.
وی گفت: مردم  عاشقانه در این صحنه‌ها با طیب خاطر و اذهان وجود مشارکت می‌کنند و این آیین فرصتی است تا به  لحاظ علمی و از روی عقلانیت به سیره و سلوک ائمه اطهار (ع) شناخت پیدا 
کنیم.
رئیس شورای اداری استان با بیان اینکه ائمه معصومین (ع) به ویژه حضرت امام رضا (ع) سرمایه معنوی این کشور است، افزود: ما امروز به برکت وجود آن حضرت در کشور شایسته و آبرومندانه زندگی می‌کنیم و همواره نیز به وجود این امام همام در سرزمین پاکی‌ها افتخار می‌کنیم.
خدابخش تصریح کرد: مطمئن هستیم نسل جوان به ویژه پژوهشگران و محققان در این آیین و مراسمات با شایستگی و ظرفیت کامل حضور پیدا کرده و یافته‌های علمی خود را به دنیا عرضه می‌کنند تا دنیا به اهمیت و جایگاه تشیع و سیره و سلوک اهل بیت عصمت و طهارت پی ببرد.
این مسئول ادامه داد: در این مقطع که تکفیری‌ها علیه اسلام و تشیع موضع گرفته‌اند بهتر است تمام رفتارها، اقدامات و حرکت‌های ما بر محور عقلانیت همراه با تدبر و تفکر بیشتر انجام شود تا شاهد اشاعه فرهنگ ناب اهل بیت و شیعه در سطح ملی و جهانی باشیم.
استاندار اردبیل با قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری سومین هفته فرهنگ رضوی و جشنواره‌ای که قرار است در دهه کرامت با عنوان مدیحه‌سرایی و چاوشی‌خوانی در اردبیل برگزار شود، افزود: باید چنین برنامه‌های مناسبتی و مذهبی به گونه‌ای تداوم یابد تا نسل جدید بتواند از  نتایج و ثمرات چنین برنامه‌هایی بهره‌برداری لازم را داشته باشد.
خدابخش این رویدادها را فرصتی مناسب برای الگوگیری مناسب و حرکت رو به جلو عنوان کرد و گفت: شعر خواندن، مداحی کردن و سخنرانی‌ها در این برنامه‌ها یک حرکت موثر و کارآمد است اما این برنامه‌ها باید خروجی شایسته‌ای با بهره‌گیری از ظرفیت تحقیقی و پژوهشی به همراه داشته باشد تا سیره و سلوک ائمه معصومین (ع) برای همه ما الگوی رفتاری و مدل اقتباسی درخوری باشد که بتوانیم ثبت زندگی خود را اسلامی و معنوی کنیم.
وی در پایان سخنان خود بیان کرد: قطعاً تلاش‌ها در این مسیر زمانی مثبت و سازنده خواهد بود که بتوانیم شایسته‌ترین معیار و زندگی اهل بیت عصمت و طهارت را ارائه کنیم.
مراسم گشایش هفته فرهنگ رضوی که در نگارخانه خطایی اردبیل برگزار شد با مداحی فخرالذاکرین استاد سلیم موذن زاده اردبیلیب  و نیز قرائت اشعاری نغز و بدیع از استاد  میرعلی عابدیان و استاد غلامرضا هادی  حال و هوای معنوی خاصی یافت. 
آخرین بخش این مراسم رونمایی از پوستر نهمین دوره جشنواره ملی مدیحه سرایی ، چاوشی خوانی ، ابتهال و تواشیح رضوی بود.
نمایشگاه خورشید مهربانی ها در نمایشگاه هفته فرهنگ رضوی که  از شانزدهم تا بیست و دوم مردادماه 93  در نگارخانه خطایی اردبیل برگزار و با استقبال بی شائبه و کم نظیر اهالی استان بویژه محبان و دوستداران حضرت امام رضا (ع) روبرو شد ،بیش از 130تابلو ارزشمند از آثار مربوط به یازده  دوره جشنواره بین المللی امام رضا (ع) ، احادیث رضوی و عکس های حرم مطهر حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) در معرض دیدعلاقمندان قرار گرفت . توزیع نمک و نبات متبرک ، کارت پستال حرم رضوی و ایجاد عکاسخانه رضوی از دیگر بخش های این نمایشگاه بود.در اولین روز برگزاری این نمایشگاه کارگاه خط نگاری رضوی با حضور شش تن از هنرمندان برتر هنرهای تجسمی برگزار و شش تابلو نفیس توسط این هنرمندان با موضوع رضوی خلق شد. 


نمایش آثار منتخب جشنواره کرامت و ولایت
همزمان با هفته فرهنگ رضوی و در محل نگارخانه خطایی اردبیل ،در قالب  نمایشگاهیی در محوطه بیرونی نگارخانه خطایی ،50 اثر از  آثار منتخب جشنواره  کرامت و ولایت در رشته های پوستر و عکس هم  به نمایش در آمد.
این نمایشگاه که به همت کانون تخصصی هنرهای تجسمی الهادی (ع) مسجد آقا کاظم (ع) اردبیل و با مشارکت ستاد برگزاری هفته فرهنگ رضوی دایر شده بود، آثار منتخب  جشنواره مردمی 
کرامت و ولایت را  که در سال های  گذشته و همزمان با هفته کرامت در اردبیل برگزار شده ، برای بازدید کنندگان به نمایش گذاشت.

ویژه برنامه های رضوی
ویژه برنامه زائران بارانی در شهرستان پارس آباد 

همایش فرهنگی و هنری زائران بارانی در هفدهمین روز از  مردادماه 93 و دومین روز ازهفته فرهنگ رضوی در مسجد جامع شهرستان مرزی پارس آباد مغان برگزار شد.                          
در این مراسم که مسئولین محلی  و جمع کثری از اهالی ولایتمدار پارس آباد حضورداشتند ،  حجت الاسلام والمسلمین فقیه اسفندیاری رئیس هیات علمی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) گفت:

فرهنگ رضوی همان گفتمان تمدن و اراده الهی برای انسان ها و جمهوری اسلامی ایران هدیه امام رضا(ع) به مردم شیعه این دیار است.
وی افزود : هفته های فرهنگ رضوی برای پرورش این گفتمان که علم سلطان است در شهرهای مختلف ایران اسلامی برگزار می شوند و البته هدف از علم در اینجا علم الهی می باشد.
وی با اشاره به اینکه علم ها و دانش هایی که ماهیت الهی و خدایی نداشته باشند سودمند نیستند ادامه داد : والایی نفس انسان ها به معرفت و علم است و این معرفت آنگاه ارزش می یابد که 
تعلق به مبداء و خداوند داشته باشد.
اجرای تواشیح  ، مدیحه سرایی حاج شهروز حبیبی وقرائت شعرتوسط استاد هادی  ومراسم قرعه کشی واهدای جایزه کمک هزینه سفر به مشهد مقدس ازدیگربرنامه های اجراشده دراین مراسم بود.

 ویژه برنامه پرنیان عشق در خلخال
ویژه برنامه پرنیان عشق  در پنجمین  روز از  هفته فرهنگ رضوی با حضور جمع کثیری از شهروندان محب اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در مجتمع فرهنگی و هنری خلخال برگزار شد. 
عضو هیأت علمی  بنیاد بین المللی امام رضا (ع) ، گفت: هفته فرهنگ رضوی در کشور یک فرصت است که اهالی فضل و فرهنگ قدر این نعمت را بدانند.
دکتر محمدصادق علمی، عضو هیأت علمی  بنیاد بین المللی امام رضا (ع) و دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد در همایش فرهنگی ادبی پرنیان عشق در مجتمع فرهنگی هنری شهرستان 
خلخال، اظهار کرد: امام رضا (علیه السلام) یک ظرفیت نامتناهی است و باید قدر نعمت الهی را بدانیم و حضور جمع حاضر در این مراسم نشان از این دارد که مردم شهرستان خلخال اهل ولایت 
هستند و قدردان این نعمت هستند.
وی، با اشاره به اینکه هفته فرهنگ رضوی باید مجموعه به هم پیوسته برنامه متنوع فرهنگی در طول سال باشد، تصریح کرد: برگزاری همایش ها و برنامه متنوع فرهنگی به مناسبت هفته فرهنگ رضوی باید به صورت منظم و ستادی باشد و در طول سال و حتی در قالب وظایف و نقش ارشاد اسلامی نباشد بلکه کسانی که عاشق امام رضا (علیه السلام) هستند در این کار مشارکت کنند.
عضو هیئت مؤسس و هیئت مدیره جامعه قاریان قرآن مشهدبا بیان این مطلب که تحولات اجتماعی که با نام امام رضا (علیه السلام) در جامعه دیده می شود شگرف است، خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی ایران نشات گرفته از نهضت عاشوراست و انقلاب ایران نیز گوشه کوچکی از ظرفیت نهضت عاشوراست اما رفتار و نگرش امام رضا (علیه السلام) نیز دارای چنین ظرفیت نامحدود برای تحول آفرینی در جهان است و نهضت های جهان می توانند از رفتار و شخصیت این امام به عنوان الگو استفاده کنند.
عضو هیأت علمی دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد، با اشاره به اینکه کسانی که دلشان برای اعتلای فرهنگ دینی می تپد برنامه ریزی دقیقی داشته باشند، یادآور شد: هر جای تاریخ تشیع را می بینید آزار و اذیت و شکنجه در کارنامه گذشته دارد و همیشه مورد ظلم قرار گرفته اند چون شیعیان عاشق اهل بیت (علیهم السلام) هستند.
مفسر قرآن، با اعلام اینکه اگر کسی در گذشته عاشق حضرت علی (علیه السلام) و شیعه بوده وضعیت وحشتناک و سخت داشته است، افزود: امروز فرصت مناسبی برای شیعیان ایران و جهان 
ایجاد شده است و بخصوص با تشکیل نظام جمهوری اسلام در ایران است و این را مدیون امام خمینی (ره) و شهدا هستیم.
عضو هیئت مؤسس و هیئت مدیره جامعه قاریان قرآن مشهد، با اشاره به اینکه دنیای اسلامی به فرهنگ رضوی نیازمند است، گفت: همان گونه که وضعیت جهان معاصر را می بینید دنیای بشری 
نیاز مبرم به فرهنگ رضوی و آموزه های امام رضا (علیه السلام) دارد فجایعی که در غزه یا در کشورهای دیگری دیده می شود اینها حقیقت پیدای است که نمی توان آن را پنهان کرد.
وی، با بیان این جمله امام خمینی (ره) که جهان امروز تشنه اسلام ناب محمدی )صلی الله علیه و آله و سلم) است، عنوان کرد: کدام انسان قربانی اومانیسم است و انسان در این دنیای اومانیستی 
چقدر ارزش دارد خروجی انسان اومانیسمی کدام کشورها هستند و چه بلای به سر بشر آورده اند؟.
عضو هیأت علمی دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد، با اشاره به اینکه امام رضا (علیه السلام) سمبل انسانیت جهان امروز و به انسان ارزش قائل است، تصریح کرد: امروز دنیا نیازمند فرهنگ ناب رضوی است و دنیای اسلام با وجود کسانی که اسلام کور، خشن و غیر رحمانی را ترویج می دهند روبرو است که اینها اکیدا نیازمند فرهنگ رضوی هستند.
در این مراسم حجت‌الاسلام امیر رشتبری امام جمعه خلخال در همایش فرهنگی ادبی پرنیان عشق ودر سومین دوره  هفته فرهنگ رضوی استان اردبیل، اظهار کرد: اعتقاد ایرانیان به این است که 
امام رضا (علیه السلام) پناهگاه مردم ایران است که این آموزه خود آن امام همام است.
وی، با اشاره به این حدیث از امام صادق (علیه السلام) که هر کس به اهل بیت (علیهم السلام) پناه ببرد ما پناهگاه آنها خواهیم بود، تصریح کرد: اکنون وهابیون شیعیان را به مرده پرستی متهم می کنند و در کمال وقاحت برخی از وهابیون در مدینه به این مسئله اعتراف می کنند که در مسجد النبی نماز خوانده اند اما تاکنون به سمت آرامگاه پیغمبر سلام نداده اند این توهین بزرگی به ساحت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) است.
حجت الاسلام رشتبری، با بیان این مطلب که امامان معصوم (علیهم السلام) واسطه فیض الهی هستند، یادآور شد: این روح بعد از فوت و وداع خاکی اعتقاد به بقای آثار است و طبق اعتقاد صحیح در این جهان وجود دارد.
 رییس شورای فرهنگ عمومی خلخال، با اعلام اینکه خداوند متعال می فرمایند"هر کس به در خانه من می آید با وسیله و بیایید"، خاطر نشان کرد: امام رضا (علیه السلام) یک یادگاری بزرگ به نام سلسله ذهب برای مردم ایران گذاشته که شعار توحید و راه رسیدن به آن را مشخص کرده است .
وی، با اشاره به اینکه اقرار به تقصیر کنیم تا حضرات معصومین (علیهم السلام) نیز وسیله شفاعت ما باشند، افزود: امامان معصوم (علیهم السلام) عالیترین وسیله شفاعت هستند و با امامان معصوم (علیهم السلام) همراه شویم و از خداوند متعال شاکریم که امام رضا (علیه السلام) را وسیله شفاعت معنوی به کشورمان بخشیده است.
در ابتدای مراسم، بهزاد هژبری، حافظ کل قرآن کریم که مقام اول در مسابقات بین المللی قرآن کریم را در سال جاری کسب کرده است ،  صلوات خاصه امام رضا (علیه السلام) را با همراهی حضار قرائت کرد.
در ادامه  این مراسم، عسگر شاهی از شاعران و سید محمد عاملی، ازمداحان  نام آشنای برجسته کشور  در مدح امام رضا (علیه السلام) به مدیحه سرایی و شعرخوانی پرداختند. در پایان این مراسم  به 15 نفر از شرکت کنندگان  به قید قرعه هدایای نقدی کمک هزینه سفر به مشهد مقدس و هدایای غیر نقدی اهدا شد.

همایش فرهنگی ادبی  حضرت باران در شهرستان گرمی
با برگزاری همایش فرهنگی ادبی حضرت باران از سری برنامه های سومین دوره هفته فرهنگ رضوی استان اردبیل در مسجد امام رضا (ع) ، شهروندان مرزنشین گرمی به ساحت قدسی امام مهربانی ها ، ادای احترام کردند.
همایش فرهنگی ادبی حضرت باران با حضور امام جمعه، فرماندار و دیگر مسئولین اجرایی و با استقبال مردم ولایتمدار و اهل بیتی شهرستان گرمی ، در مسجد امام رضا (علیه السلام) این شهرستان برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین  یدالله صفری، امام جمعه گرمی با ابراز خرسندی از میزبانی این همایش ، اظهار کرد: بام ایران پایتخت معنوی و جایگاه چراغ و تمام زیبای ایران با نام بارگاه مطهر امام 
رضا (علیه السلام) است و امیدواریم این شور حضور مردم در این مراسم موجب شود تا محبت اهل بیت (علیهم السلام) را از شما جدا نکند.
وی، با اشاره به اینکه بزرگترین افتخار مردم ایران میزبانی امام رضا (علیه السلام) است، خاطر نشان کرد: همه مردم چه پیر و جوان و چه زن و مرد امام رضا (علیه السلام) را دردمند خود می دانند و خود را خادمان بارگاه ملکوتی آن امام همام می دانند.
در ادامه این مراسم، دکتر محمدصادق علمی، عضو هیات علمی بنیاد بین المللی امام رضا (علیه السلام) اظهار کرد: دانشگاهیان مراقب باشند تا در حفاظت از میراث معنوی امام هشتم کوتاهی نکنند زیرا غفلت از این ظرفیت نامتناهی نوعی خیانت به آگاهی مردم است.
عضو هیأت علمی دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد، با اشاره به اینکه فرهنگ انسان دوستی با فرهنگ رضوی عجین است، تصریح کرد: دنیا بداند که می تواند از این فرهنگ استمداد بطلبد 
زیرا اسرائیل به نوکران خود در کشورهای منطقه دستور سیاه نمایی علیه اسلام را داده و نمونه های آن را در عراق و سوریه می توان شاهد بود.
مفسر قرآن، با بیان این مطلب که تهاجم فرهنگی نه علیه ایران بلکه علیه دنیای اسلامی در جریان است، افزود: افتخار جوانان و دختران ایرانی باید توسل به حجاب چادر باشد تا در مقابل تهاجم فرهنگی دشمنان که از طریق سریال های ماهواره دیکته می شود تغییری در فکر، اندیشه، رفتار، گفتارش ایجاد نشود.
عضو هیئت مؤسس و هیئت مدیره جامعه قاریان قرآن مشهد، با اشاره به اینکه مشکلات جدی خانواده ها را تهدید می کند، گفت: پدران و مادران مراقب وضعیت رفتاری و تربیت فرزندان خود  باشند زیرا امام رضا (علیه السلام) از قول رسول خدا می فرماید "بهترین فرد امت من کسی است که نسبت به خانواده خود با محبت تر باشد."
علمی، در پایان سخنان خود، با بیان این مطلب که در تعالیم رضوی سفارش به ازدواج، ازدواج آسان و تربیت فرزندان صالح شده است، عنوان کرد: در فرهنگ رضوی زنان عنصر شادی آفرین خانواده ها باشند و مردان نیز خوش اخلاق، باوفا و غیور در مقابل همسر و فرزندان خود باشند.
در ادامه این مراسم، عسگر شاهی و نادر جوادی از مداحان و شاعران نام آشننای کشور  در مدح امام رضا (علیه السلام) به مدیحه سرایی و شعرخوانی پرداختند و به هشت نفر از شرکت کنندگان 
کمک هزینه سفر مشهد مقدس اهدا شد. تجلیل از بیست نفر از « رضا» های شرکت کننده در مراسم ،‌آخرین بخش همایش حضرت باران بود همایش سبک زندگی اسلامی در آموزه های رضوی در اردبیل از سری برنامه های سومین دوره هفته فرهنگ رضوی استان اردبیل ، همایش سبک زندگی اسلامی در آموزه های رضوی با حضور اعضای کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان  در امامزاده سید صدرالدین (علیه السلام)  اردبیل برگزار شد.
در این مراسم، دکتر محمدصادق علمی، عضو هیات علمی بنیاد بین المللی امام رضا (علیه السلام)، اظهار کرد: شعار لا اله الا الله و محمد رسول الله زیبا ترین شعار اسلامی است که این اشعار در دنیای کنونی توسط سخیف ترین و منفورترین افراد بیان می شود و جنایت های وحشیانه آنها توسط غرب به نام اسلام به جهان معرفی می شود.
علمی، با اشاره به این مطلب که امام رضا(ع) در فرهنگ ایران به عالم آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) مشهور است، تصریح کرد: اگر بخواهیم از سیره امام رضا (علیه السلام) تبعیت کنیم باید اهل علم، معرفت و عقل باشیم چون این سفارش آن امام همام است.
عضو هیأت علمی دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد، با اشاره به نزدیکی ایام دهه کرامت، خاطر نشان کرد: بنیاد بین المللی امام رضا (علیه السلام) در تلاش است تا دهه کرامت که از ولادت با سعادت حضرت معصومه (سلام الله علیه) تا ولادت امام رضا (علیه السلام) نامیده شده است مثل دهه اول محرم با همان اهداف، شور و شعور به صورت جشن معنوی جهان اسلام شناخته شود و تمام سعی و تلاش بر این است تا این فرهنگ شادی ایران اسلامی باشد.
عضو هیات علمی بنیاد بین المللی امام رضا (علیه السلام)، در پایان سخنان خود، با بیان این مطلب که کانون های فرهنگی هنری مساجد ظرفیت و تلاش خود را در جهت ترویج فرهنگ رضوی افزایش دهند، افزود: اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد نه یک هفته بلکه این سیره، سبک و تفکر را به صورت دائمی به عنوان دستور کار فرهنگی خود قرار دهند.
در ابتدای این مراسم، زیارت خاصه امام رضا (ع) قرائت شد مداحی محمد پناهنده از مداحان برگزیده جشنواره ملی مدیحه سرایی ، چاوشی خوانی ، ابتهال و تواشیح رضوی  و قرائت بیانیه اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد در حمایت از کودکان و مردم مظلوم غزه  از دیگر برنامه دهای این همایش بود.
 نمایشگاه رضوی در خلخال 
همزمان با هفته فرهنگ رضوی استان اردبیل ، نمایشگاه  تجلی عشق در مجتمع فرهنگی و هنری خلخال برگزار شد.فرماندار شهرستان خلخال در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه  گفت: تکیه و تاکید 
بر ابعاد معنوی و ارزشی فرهنگ منور رضوی زمینه خوبی را فراهم می‌آورد تا سلامت اجتماعی بهتر و شایسته رقم بخورد.
مهدی  احمدی اظهار کرد پاسداشت مقام و منزلت حضرت  ثامن‌الحج  وظیفه همه دوستداران اهل بیت علیهم السلام  است . وی گفت :  امروز کشورمان به این سرمایه معنوی افتخار کرده و به خود می‌بالد.
 فرماندار خلخال  افزود: شهرستان خلخال به عنوان خزینه باستانی ، فرهنگی و قطب دیانت و معنویت در گرامیداشت هفته فرهنگ رضوی ، میزبان عاشقان اهل بیت(ع) و مریدان فرهنگ رضوی است.
وی از هفته فرهنگ رضوی  به عنوان محفلی برای  عرض ارادت مردم خلخال به پیشگاه امام رضا (ع) و اعتلای روزافزون فرهنگ منور رضوی یاد کرد و گفت: شهرستان خلخال حضور چشمگیری  در برنامه های سومین دوره هفته فرهنگ رضوی استان اردبیل داشته است.

عصر شعر برآستان ارادت در امامزاده عبدالله (ع) شهر کلور خلخال
ییس اداره فرهنگ وارشاداسلامی خلخال در آیین شعر رضوی در امامزاده عبدالله (ع) شهر کلور خلخال افزود: ارادت قلبی مردم منطقه به خاندان عصمت وطهارت (ع) به ویژه امام هشتم شیعیان 

حضرت امام رضا (ع) در این شهرستان قدمتی چند صد ساله دارد.

سیداحمد معصومی  رییس اداره فرهنگ وارشاداسلامی شهرستان خلخال در آیین شعر خوانی رضوی در  امامزاده عبدالله (ع) شهر کلور خلخال افزود: ارادت قلبی مردم منطقه به خاندان عصمت و طهارت (ع) به ویژه امام هشتم شیعیان حضرت امام رضا (ع) در این شهرستان قدمتی چند صد ساله دارد.
وی از فعالیت 60 شاعر مذهبی و آیینی پیشکسوت و جوان این شهرستان در زمینه ترویج فرهنگ رضوی خبر داد و برگزاری این گونه برنامه ها را در معرفی این افراد به جامعه مفید دانست.
وی با بیان این که هدف از برگزاری ویژه برنامه های استقبال از هفته فرهنگ رضوی در خلخال نهادینه شدن فرهنگ رضوی در بین نسل جوان جامعه است گفت: برگزاری آیین های مختلف سفر به مشهد مقدس در بین مردم خلخال از جمله چاوشی خوانی در زمان حرکت به سمت مشهد مقدس و یا حضور در صحن مطهر امامزادگان و ادای احترام به خاندان عصمت و طهارت (ع) قبل از حرکت به سمت خراسان رضوی ریشه در فرهنگ اصیل مذهبی و رضوی این شهرستان داشته و این رسوم قدیمی همچنان در مناطق مختلف این شهرستان اجرا می شود.
معصومی همچنین از برگزاری همایش فرهنگی پرنیان عشق با حضور مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) از سراسر استان اردبیل در خلخال خبر داد و اظهار کرد: این مراسم عصر روز دوشنبه 20 مردادماه در مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی شهر خلخال برگزار و از شعرا و مداحان استان به نحو شایسته ای تجلیل خواهد شد.
وی برگزاری همایش اصحاب فرهنگ ، برپایی نمایشگاه عکس امامزادگان و بقاع متبرکه خلخال ، ایستگاه نقاشی کودکان ، اجرای ورزش پهلوانی و زورخانه ای و چاوشی خوانی را از جمله برنامه های پیش بینی شده برای   هفته فرهنگ رضوی در خلخال ذکر کرد.
معصومی به حضور خادم  حرم مطهر استان قدس رضوی و مداحان بین المللی در ویژه برنامه گرامیداشت هفته فرهنگ رضوی در خلخال اشاره کرد و افزود: با توجه به قرار گرفتن در فصل مسافرت و حضور گردشگران در خلخال برگزاری این برنامه ها با حضور میهمانان و مسافران ما را در معرفی بافت فرهنگی ، مذهبی خلخال به گردشگران و احیای سنت های دیرین رضوی در بین مردم این شهرستان کمک خواهد کرد.
 در این مراسم که با حضور شعرای مذهبی و آیینی خلخال  ودر قالب برنامه های  سومین دوره هفته فرهنگ رضوی در استان اردبیل در صحن مطهر امامزاده عبدالله شهر کلور مرکز بخش شاهرود خلخال برگزار شد 12،  نفر از شعرا اشعار خود را در زمینه ارادت به امام رضا (ع) و توسعه و ترویج فرهنگ رضوی در جامعه قرائت کردند.

 

رونمایی از پوستر جشنواره 

با حضور استاندار اردبیل و استاد سلیم موذن زاده اردبیلی، پوستر نهمین جشنواره ملی مدیحه سرایی ، چاوشی خوانی ، ابتهال و تواشیح رضوی رونمایی شد.                          
همزمان با سومین دوره هفته فرهنگ رضوی، با برگزاری مراسمی در نگارخانه خطایی اردبیل و با حضوراستانداراردبیل، فقیه اسفندیاری رییس هیئت علمی بنیاد بین المللی امام رضا (ع)، استاد سلیم 

موذن زاده اردبیلی  و فرماندار اردبیل، پوستر نهمین جشنواره سراسری مدیحه سرایی، چاوشی خوانی، ابتهال و تواشیح رضوی از سری برنامه های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) رونمایی شد.
بهرام بابایی از هنرمندان هنرهای تجسمی اردبیل، طراح پوستر نهمین جشنواره سراسری مدیحه سرایی، چاوشی خوانی، ابتهال و تواشیح رضوی است. علی زمانی، مصطفی شکیبا، مهدی جهاندیده، مهران رجبعلی زاده و بهرام بابایی پوسترهای دوره های گذشته این رویداد مهم مذهبی و فرهنگی کشور را طراحی و اجرا کرده اند. 
جشنواره سراسری مدیحه سرایی، چاوشی خوانی، ابتهال و تواشیح رضوی در روزهای هشتم تا دهم شهریورماه 93 و در بخش های مداحی، چاوشی، ابتهال، تواشیح و مقالات پژوهشی در استان اردبیل برگزار می شود.

انتشار کتاب «مهربانتر از نسیم»

در آستانه برگزاری مراسم  اختتامیه نهمین جشنواره سراسری مدیحه سرایی ، چاوشی خوانی ،ابتهال و تواشیح رضوی  و همزمان با دهه خجسته کرامت ، مجموعه مقالات "مهربانتر از نسیم " به همت نمایندگی بنیاد بین المللی امام رضا (ع) در اردبیل منتشر و در دهم شهریور ماه 93 در آیین اختتامیه جشنواره  رضوی اردبیل رونمایی می شود .
"اردبیل و تلاشی  مضاعف در هشتمین جشنواره عشق ورزی "،"ویژگیهای بارز مداحان و چاووشی خوانان "،" مبانی ارتقاء و تعمق فرهنگ دینی به ویژه فرهنگ رضوی در بین مداحان با استفاده از پتانسیل  حوزه های  علمیه "،" تدوین استراتژی راهبردی توسعه متناسب و بهینه مداحی در ایران "،"آسیب شناسی مداحی "، "مداحان ونقش آنان در ترویج فرهنگ اهل بیت (ع)  به ویژه فرهنگ رضوی "، " مداحی از ابتدا تا کنون "، " اردبیل اسوه مداحی "، "مداحی و بایدها و نبایدهای آن " ،"مدیحه سرایی سمفونی  موزون دینی و هنر و ادبیات " ، "سیر تکاملی شعر و شاعری و نقش آن در بیداری جوامع اسلامی "،"امام رضا (ع)و مبارزه از طریق عزاداری بر سید الشهداء(ع) "،"فلسفه عزاداری یا اهمیت سوگواری از دیدگاه قرآن و ائمه اطهار (ع) "،"چاووشی خوانی میراث معنوی ایرانیان " و...عناوین مقالات منتشر شده در این کتاب است .
این کتاب به اهتمام سعید نوریان و توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل ، بنیاد بین المللی  امام رضا (ع) ، موسسه میعاد مغان و مرکز انتشاراتی عنوان اردبیل انتشار یافته است و 
آثار شهرزاد کتابی ،محمد اسماعیل زاده ،جعفرکریمی ،مریم کتابی و میلاد شهابی ،علی دژبانی ،مهدی آبروشن ،عبدالله اسدی و عسگر آرمون ،روح الله فرجی ،علی اعتصامی فر ،فریبا اصلانی 
،محمدحسن بهبهانی ،بهرام آدشیرین پور ،بهنام حمیدی ، مجید سوار ،بهزاد جماعتی ثمرین ،سیدعباس سجادی ، کامران شرفشاهی و سعیدنوریان در آن به چاپ رسیده است.
 بمناسبت  هفته فرهنگ رضوی استان اردبیل و در آستانه میلاد امام رضا (ع) "مهربان تر از نسیم " در اردبیل نمایش فیلم و نماهنگ رضوی در اردبیل جشنواره فیلم و نماهنگ رضوی همزمان با سومین دوره هفته فرهنگ رضوی  در ساختمان انجمن سینمای جوان اردبیل برگزار شد.سعید نوریان در تشریح این خبر گفت : فیلم ها و نماهنگ های رضوی در 9 سانس و طی روزهای  18 مرداد ماه الی 20 مرداد ماه 93 در دفتر انجمن سینمای جوانا اردبیل به نمایش درآمدند.
وی تصریح کرد : نمایش این فیلمها  از ساعت 15 الی 16/30 امروز 18 مرداد  با به روی پرده رفتن فیلم مستند " سلام "کاری از سید مهدی میر غیاثی  آغاز شد.مسئول نمایندگی بنیاد بین المللی امام رضا (ع) در اردبیل در معرفی دیگر فیلمهایی که برای نمایش در نظر گرفته شده اند افزود :  در اولین روز از نمایش فیلمها و نما هنگ های رضوی که در سه سانس پخش شد ؛فیلم داستانی کاری از فرشید آذری ، یک کار خوب کاری از الهه جبلی ، هوشیدر کاری از حسن نقاشی ، دستهایی برای پدر اثری از  نسیم مددی ، ضامن دار فیلمی داستانی از  عباس شکوری ، حال حافظ خوب است کاری مشترک  از مجتبی حیدری و جابر اوجاقلو ،روزگار تنهایی پدر و دختری از محمد حسین صفری ، درمانگر از نادر ساعی ، پدر ، مادر ما متهمیم از علی محمدی ، طواف کعبه هم تعطیل می شود از سید علی رضوی ، اصغر ،پیکان ، همسرش وزندگی غیر عادی از هومن سدی ، یک فطعه آسمانی از فاطمه خدیور ، ضیافت از حمید عزیزی،  نماهنگ ضامن مادرم از احمد خالدی نسب ،فیلم داستانی یده و خوندش از مرجان اشرفی زاده ، مستند مسجد و کلیسا و انیمیشن زیر سایبان خورشید  به روی پرده نمایش رفت .
نوریان بااعلام اینکه  استفاده از فیلمهای به نمایش در امده برای عموم آزاد بود خاطر نشان کرد : در روز دوم نیز شاهد پخش فیلمهای:دورهای  آوایی است که مرا می خواند از ایرج عباسی ،و خدایی که در نزدیکی است از ناصر  قهرمانی ، قارقا انیمیشنی از  زینب قربانی فریاد، افتخار از حسن ملکی و فیلم مستند  از ماه تا ماهی کاری از کامران رضایی، مجاوران استان نور از مینو بیگی ، آدم به هوش می آید  کاری از فاخته جلایر نژاد ، وقتی حواسمان نیست از مهدی باقری نژاد، از خاک کاری از  داور نجفی ، دوتار مو کاری از ابراهیم شفیعی ،ضامن آهو مستندی ار مهدی ک.هبان ، شیرین تر از قند  از احمد ارجمندی ، خدا کاری از علیرضا حمایتیان ، کوزه های تشنهخ از مجید علیزاده  و مستند آرامش در سنگ از علیرضا دهقان بودیم.

مدیر اجرایی سومین دوره هفته فرهنگ رضوی استان اردبیل در پایان گفت : در سومین روز از نمایش فیلمها  و نماهنگ های رضوی بخش دیگری از تولیدات  اعضای انجمن سینمای جوانان استان اردبیل اکران شد که عبارت بودنداز : عکاسخانه از مصطفی شیری ،باغ پدر بزرگ از محمد امین جوادی ، لونا کاری محمد طالبی ، ارتباط نزدیک  از سعید کارشناس ، سفرامچه اثری از  وحید عاملی ، یک روش  کاری جواد پژمان ،  انیمیشن پرواز غریب از کامران رضایی ، ، زائر توریست نیست از مهدی رمضان زاده ، صاحب نهنگ از بهروز خندان دل ، گاهی مرگ از مریم زنگنه ، قصیده طائیه  کاری مشترک از محمد رضا نجفی امامی و بهتاش ثنایی ، زمزمه در باد  از لادن صحرایی ، ونی خونی از اقبال بهاری ، مزیجان از سید محمد  حسن هاشمی ، بهشت  منتظرت می ماند از سید سجاد  موسوی ، برکت از مهدی رمضان زاده و  مستند امیر دلها از سید محمد  حسین هاشمی .دیگر برنامه ها

*حضور دکتر علمی عضو هیئت علمی بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) در برنامه زنده تلویزیونی «تزه گون» سیمای مرکز اردبیل در روز بیست و یکم مردادماه 93 با موضوع تشریح 


اهداف بنیاد از برگزاری هفته های فرهنگ رضوی و سبک زندگی اسلامی در آموزه های رضوی
*تولید و پخش ویژه برنامه تلویزیونی مراسم افتتاحیه از سیمای مرکز اردبیل در روز بیستم شهریور به مدت یک ساعت
*اختصاص بخش ویژه در اخبار صداو سیمای مرکز اردبیل به برنامه های هفته فرهنگ رضوی در طول هفته
*پوشش خبری و تولیدی هفته فرهنگ رضوی توسط شبکه جهانی سحر
*توزیع نمک و نبات متبرک در بین شرکت کنندگان در مراسم
* آغاز بکار جشنواره تئاتر استانی در مجتمع فرهنگی و هنری فدک و تالار بیضای اردبیلی
*برگزاری نمایشگاه باغ بسم الله در نگارخانه مجتمع فرهنگی و هنری فدک اردبیل
*برگزاری مراسم روز خبرنگار و تجلیل از فعالین رضوی رسانه ها در این مراسم
*نامگذاری بلوارمنتهی به جاده سرچم و شمال به نام «بلوار امام رضا (ع) »
*افتتاح 4کانون فرهنگی و هنری با نام و القاب حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) در مساجد شهرها و بخش های محروم استان
*پخش صلوات خاصه و نماهنگ های رضوی توسط صداو سیمای مرکز اردبیل در طول هفته
* اختصاص موضوع سبک زندگی اسلامی در فرهنگ و آموزه های رضوی توسط ائمه جمعه شهرستان های استان در نماز عبادی سیاسی جمعه 17 مردادماه
*اختصاص موضوع سبک زندگی در فرهنگ رضوی ، مناظرات حضرت امام رضا (ع) و...توسط ائمه جماعات مساجد استان در بین الصلاتین نمازهای ظهر و عصر در طول هفته

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.