English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

نشست کارگروه هنری جشنواره بین المللی امام رضا (ع)

استان اردبیل / شهر توریستی سرعین /21خردادماه 93

نمایندگی بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) در استان اردبیل
اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی استان اردبیل
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا (ع)
در راستای تحقق سیاست های شورای سیاستگزاری جشنواره بین المللی امام رضا (ع) و با هدف ساری و جاری ساختن نام مبارک حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و ترویج فرهنگ و معارف رضوی ، سومین دوره هفته فرهنگ رضوی استان اردبیل از سری برنامه های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) روز های شانزدهم تا بیست و دوم مردادماه 93 در کهن دیار ولایی اردبیل با برنامه های متنوع و با حضور دکتر فقیه اسفندیاری رییس هیئت علمی  بنیاد بین المللی امام رضا (ع) ،دکتر علمی از اعضای هیئت علمی بنیاد بین المللی امام رضا (ع)دکتر مهرجردی مشاور معاونت هنری و دبیر کارگروه هنری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) و مدیران کل استان های آذربایجان شرقی ، خراسان رضوی و  اردبیل و نیز نمایندگان استان های فارس ، اصفهان ،کهکیلویه و بویر احمد ، قزوین و هرمزگان در روز چهارشنبه 21 خردادماه 93 در سالن کنفرانس هتل اترک سرعین برگزار شد. در این نشست که نمایندگان خبرگزاری ها ، نشریات سراسری و محلی اردبیل هم حضورداشتند علی مرداد خانی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امورهنری ،فعالیت‌های انجام شده در این حوزه را مطلوب و ارزشمند عنوان کرد و گفت : کارهایی که در این زمینه انجام شده کارهای حیثیتی و هویتی در حفظ مرام و اندیشه امام رضا (ع) و سبک و سلوک آن حضرت بوده است.رییس کارگروه هنری جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) گفت: جشنواره رضوی باید شهره فراتر از جشنواره فیلم فجر پیدا کند. وی به برخی از آثار تولید شده که با بیشترین اقبال مردم روبه‌رو شده اشاره کرد و گفت: ما سال به سال باید با تحلیل و تعقل بیشتر و ارزیابی نقاط ضعف و قوت به نوآوری‌ها در این زمینه توجه کنیم چرا که امام جمعه اردبیل نیز در دیدار خود اعلام کردند که چاوشی‌خوانی دیگر در اردبیل برگزار نشود و ما نیز قول دادیم تا با ارائه طریق و پیشنهاد از سوی استان در برگزاری جشنواره مدیحه‌سرایی و چاوشی‌خوانی در اردبیل بازنگری کنیم.دکتر مرادخانی حمایت از تولید آثار فاخر هنرمندان با برند مشخص انقلاب اسلامی را بیان کرد و افزود: اگر امروز 75 کشور دنیا میزبان جشنواره رضوی است به خاطر همین تولید آثار فاخر است که از یک سطح ملی و منطقه‌ای فراتر رفته و به نقطه گرایش و استقبال بین‌المللی رسیده است.

وی تصریح کرد: ما در برگزاری جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) باید کاری را بکنیم تا مردم در انتظار برگزاری سالانه این جشنواره باشند تا فراتر و فراغ‌تر از جشنواره فیلم فجر این برنامه رونق گرفته و توسعه پیدا کند. مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) نیز در این نشست با اشاره به ضرورت برگزاری نشست کارگروههای مختلف جشنواره امام رضا (ع) از بازنگری در محتوا و موضوعات جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) از سال آینده خبرداد. سیدجواد جعفری گفت: با توجه به درخواست استان‌های مختلف قرار است به زودی در موضوعات و محتوای جشنواره‌های بین‌المللی تغییراتی را ایجاد کنیم که این کار در سال آینده ملموس‌تر خواهد بود. وی تصریح کرد: این تغییرات بنا به درخواست مسئولان استان‌ها با هدف پربار برگزار شدن این جشنواره انجام می‌شود تا بعد از یک دهه فعالیت دگردیسی را شاهد باشیم.

وی افزود: در دوازده سال گذشته جشنواره امام رضا (ع) به همراه آیین‌های دهه کرامت و هفته فرهنگ رضوی در استان‌ها شکل گرفته است به طوری که از 10 اردیبهشت‌ماه برنامه‌های هفته رضوی در استان‌ها آغاز شده و تا 6 شهریور‌ماه این کار ادامه دارد.

 

سید جواد جعفری  جشنواره بین المللی امام رضا (ع) را بزرگ‌ترین حرکت سال‌های اخیر در پاسداشت فرهنگ رضوی و ترویج آن در بین آحاد مردم دانست و گفت: با توجه به اینکه میزبان تنها امام معصوم در ایران هستیم باید این فرهنگ در همه ابعاد و شئون زندگی ما نقش ایفا کند و در نقطه مقابل این فرهنگ بارور به نقطه دفع خطرات و آسیب‌های جریان مربوط به تکفیری‌ها و سلفی‌ها تبدیل شود.

جعفری برگزاری کارگروه هنری این جشنواره را برای ارزیابی برگزاری 12 دوره این جشنواره دانست و یادآور شد: برخی برنامه‌های فاخر و اثربخش نه از باب رفع تکلیف بلکه متناسب با ساحت مقدس امام رضا (ع) در سطح ملی برگزار شده است که آمادگی داریم در قالب یک مجموعه فاخر آنها را انتشار دهیم.

این مسئول به اثربخشی برنامه‌ها و خروجی مناسب آنها تاکید کرد و افزود: در این نشست به دنبال آن هستیم تا تمهیداتی را به کار ببریم تا کارها و برنامه‌هایی که با نام مبارک امام رضا (ع) انجام می‌شود اثربخشی خاص داشته و از قالب کار شکلی و حالت معمولی خارج شود.

مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع) مطالبه همه ارادتمندان به این ساحت مقدس را ارتقای کیفی برنامه‌ها و آثار مثبت آن در بخش‌های مختلف زندگی مردم دانست و ادامه داد: آثاری که با نام امام رضا (ع) و به نیت امام هشتم تولید می‌شود باید از استحکام و کیفیت مطلوبی برخوردار باشد که این کار با مشورت و راهنمایی و خارج شدن از وضعیت روزمرگی امکان‌پذیر است.

جعفری تصریح کرد: هرگز به دنبال گرفتار کردن خود در قالب طرح جشنواره‌زدگی و روزمرگی نیستیم و همواره سعی داریم در روش‌های کار و شیوه‌های اجرا نواقصات کار را با مشارکت و همکاری استان‌های مختلف کشور برطرف کنیم.

وی در پایان گفت‌: بر همین اساس دومین نشست کارگروه هنری جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) را با میزبانی مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های کشور در سرعین برگزار کردیم تا هم از نقطه نظرات و گزارش‌های مدیران استانی بهره‌مند شده و هم با دیدگاه‌های رئیس و دبیر کارگروه هنری جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) که زیر نظر معاونت امور هنری است، بیشتر آشنا شویم.

سید ناصر اسحاقی مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی استان اردبیل هم در این نشست با ابراز خرسندی از میزبانی کارگروه هنری جشنواره امام رضا (ع)  با اعلام اینکه استان اردبیل تاکنون 8دوره از جشنواره ملی مدیحه سرایی ،چاوشی خوانی ، ابتهال و تواشیح رضوی از سری برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا (ع)را با بخش ها و شکل های اجرایی مختلف و همزمان با دهه کرامت برگزار کرده است ، گفت :  ثمره این جشنواره ها در استان اردبیل ،  تولید 13عنوان کتاب شامل گزیده اشعار و مجموعه مقالات ارزشمند در حوزه فرهنگ رضوی ، انتشار 8آلبوم صوتی از اجراهای مداحان ، چاوشی خوانان ،مبتهلین و گروههای برگزیده کشوری شرکت کننده در این هشت دوره ، تولید و عرضه دو اثر موسیقیایی بوده است.

وی افزود : انشاءالله همزمان با هفته فرهنگ رضوی اردبیل کتاب مهربانتر از نسیم رو نمایی خواهد شد و در تلاشیم تا در آیین اختتامیه نهمین دوره هم دوعنوان کتاب و 4 آلبوم صوتی را عرضه کنیم. 

سید ناصر اسحاقی با اعلام اینکه در طی این هشت دوره بیش از 2000 اثر از 3500 نفر برای جشنواره ارسال شده و در مجموع بیش از 150 نفر از برگزیده ها ، پیشکسوتان و خادمان فرهنگ رضوی مورد تجلیل قرار گرفته اند ، اظهار داشت : امسال ما علاوه بر میزبانی این کارگروه ، سومین دوره هفته فرهنگ رضوی را با برنامه های مختلف و با هدف ترویج و اشاعه فرهنگ منور رضوی از 16 تا 22 مردادماه در شهرهای مختلف استان برگزار خواهیم کرد و همزمان با دهه کرامت هم در روزهای 8تا 10 شهریورماه 93 نهمین دوره جشنواره ملی مدیحه سرایی ، چاوشی خوانی ، ابتهال و تواشیح رضوی را در استان برگزار خواهیم کرد.

مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی استان اردبیل مردمی کردن برنامه ها و استفاده از ظرفیت های امامزاده های استان برای برگزاری این برنامه ها ، توجه ویژه به امامزاده ها به عنوان قطب های معنوی و مذهبی ، جلب و همراهی مشارکت های مردمی ، تکریم و تجلیل از پیشکسوتان و تاثیرگذاران در حوزه فرهنگ رضوی ، معرفی و تجلیل از رسانه های برتر رضوی ،برگزاری بخش های مختلف جشنواره به صورت حضوری و رقابتی را از مهمترین ویژگی های این دوره از جشنواره رضوی در اردبیل برشمرد و گفت : در تلاشیم تا  مراسم اختتامیه را بهم صورت زنده از سیمای مرکز اردبیل پخش کنیم.

وی افزود :در مجموع و تا این لحظه 65 اثر در رشته های مدیحه سرایی ، چاوشی خوانی ، ابتهال و تواشیح و مقلات پژوهشی به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که باتوجه تجربه ای که از دوره های قبلی داریم و با عنایت به اینکه ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای تولید و ارسال آثار است ، پیش بینی می کنیم که امسال بیش از 400 اثر برای جشنواره ارسال شود.

سید ناصر اسحاقی در بخش دیگر مطالب خود با اشاره به ظرفیت های مذهبی و فرهنگی استان اردبیل اظهار داشت :اردبیل میزبان امامزاده‌های مختلف به ویژه امامزاده صالح (ع) برادر بزرگوار امام رضا (ع) است و امیدواریم با همین محوریت و معرفی شخصیت امامزاده صالح (ع) جشنواره معنوی و ارزشی در اردبیل برگزار شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل به غنای فرهنگی و هنری استان اردبیل با توجه به دیرینه کهن در این حوزه اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه استان اردبیل در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و نقطه ثقل و تعاملی کشورهای آسیای میانه، قفقاز شمالی و همچنین منطقه خاورمیانه بوده همواره از جایگاه فرهنگی و هنری ارزشمندی برخوردار است.

اسحاقی صبغه فرهنگی و هنری این استان را متأثر از خاستگاه شیعی و رنگ و بومی مذهبی، ایرانی بیان کرد و یادآور شد: این استان همواره در رویدادهای فرهنگی و هنری پیشتاز بوده و بزرگان زیادی را نیز تحویل کشور و عرصه‌های ملی داده که از این لحاظ نیز از ارج و قرب خاصی برخوردار است.

وی گفت: ‌تلاش ما بر این است تا حرکت‌ها و برنامه‌های فرهنگی، هنری با مشارکت خود هنرمندان در سمت و سویی شایسته قرار گیرد تا زمینه و بستر تحولی بیش از گذشته فراهم آید.

در ادامه این نشست مدیران کل استان های آذربایجان شرقی و خراسان رضوی و نمایندگان جشنواره های موضوعی بخش هنری جشنواره بین المللی امام رضا (ع) گزارشی از روند اجرایی جشنواره های عکس ، خوشنویسی ،هنرهای تجسمی ،جلوه های فرهنگ رضوی در هنرهای سنتی ،نمایشنامه نویسی ،آیین های نمایشی و پرده خوانی در فرهنگ رضوی  و جشنواره تئاتر کودک و نوجوان ارایه دادند.

 برنامه های جنبی نشست :

*دیدار معاون هنری وزیر و مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل حضرت آیت الله دکتر سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در دیدار با معاون وزیر ارشاد و مدیر عامل بیناد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) گفت : تولیدات فرهنگی و هنری باید سازمان یافته و هدفمند باشد. وی افزود: مطالبه مردم ایجاد فضای سالم تربیتی است و در زمینه فرهنگ و هنر به سیاستی نیاز داریم تا به سمت صیانت از فرهنگ با عظمت 1400 ساله مبتنی بر علم و کرامت حرکت کنیم.

 حضرت آیت الله سیدحسن عاملی  گفت: بر این اساس آشنایی با زبان نسل های مختلف ضروری است و ما نیاز به تولید آثاری داریم که با زبان نسل های مختلف تولید شود.

وی بیان کرد: بسیاری از فعالیت های ما تاکنون ناشی از تصمیمات سلیقه ای مدیران فرهنگی استان ها بوده و برخی موفقیت های به دست آمده نیز نتیجه کار فردی بوده و خلاء کار نظام مند در حوزه فرهنگ به شدت احساس می شود.

نماینده ولی فقیه در استان اظهار کرد: در کنار تولید باید به خروجی آثار هنری نیز توجه شود و مخالف آثاری هستیم که گرچه ظاهر دینی هم ممکن است داشته باشند اما نتیجه مناسبی ندارند چرا که تاکنون در بخش فرهنگ شاهد فعالیت های فله ای بودیم در حالی که غربی ها به صورت سازمان یافته و هدفمند کار کردند.

وی گفت: با این که آمریکا دشمن ماست اما باید اعتراف کنیم که آنها در مفاهیم مورد نظر خود انقلابی ایجاد و تمام مفاهیم قدسی را با ظرافت تصرف کرده اند.

رییس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل افزود: به رغم این که زیبایی منابع دینی و عرفانی ما در دنیا مانندی ندارد، متاسفانه نتوانستیم در سال های گذشته این منابع را به خوبی عرضه کنیم و در این زمینه ظلم کردیم.

حضرت آیت الله عاملی  عاملی اظهار کرد: هم اکنون مرجعیت فرهنگی دنیا در اختیار آمریکا است و آنها در این زمینه ابزار و قدرت خاص خود را دارند و این برای ما خیلی خطرناک است.

وی افزود: این نیروی اهریمنی معتقد به یکسان سازی رفتار انسان ها بوده و تلاش دارد تا دنیا را یک کاسه کرده و خود را مهد تمدن جلوه دهد و ما برای مقابله با این تفکر نیاز به افسران زبده فرهنگی داریم.

امام جمعه اردبیل همچنین گفت: ما در زمینه تولید هنری فاخر دچار فقر هستیم در حالی که مورد هجمه آثار به ظاهر جذاب غربی قرار داریم و از این رو باید پیام های نهفته در آثار آنها برای مردم رمزگشایی شود .

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  هم در این دیدار گفت: بازگشت به هویت اصیل اسلامی-ایرانی در کارهای فرهنگی و هنری با نمادهای امروزی و الهام از حرکت های جهشی امکان پذیر است. 

 دکتر علی مرادخانی اظهار کرد: ما در حوزه های مختلف و بخش های هنرهای تجسمی که بیش از 11 گروه هنری را شامل می شود فعالیت موثر و گسترده ای داریم به طوری که سعی و تلاش ما بر این است تا در همه این بخش ها، هنرمندان در خلق آثار هنری فاخر جدیت داشته باشند.

وی با اشاره به مضامین اسلامی و فرهنگ غنی اهل بیت عصمت و طهارت برای کارهای هنری و فرهنگی گفت: آن چه که در این حوزه می تواند مفید و موثر باشد مجهز شدن هنرمندان ما به علم و معرفت حقیقی است که سعی می کنیم زمینه بهره گیری از این ابزار بهتر فراهم آید.

رییس کارگروه هنری جشنواره بین المللی امام رضا (ع)  نگاه ساده لوحانه به توسعه هنری را نگاه بسیار شکننده و بی ثمر دانست و افزود: جامعه برای آنکه از سردرگمی و برخی انحرافات هویتی فارغ شده و به یک انسجام و اتصال به حبل الله برسد ضرورت دارد فرهنگ غنی اسلامی، دینی و مکتبیمان را بیشتر بشناسیم و آن را مورد بازخوانی مجدد قرار دهیم چرا که نسل امروز، نسل متفاوت با دهه اول و دوم انقلاب است و بیشتر به اعتمادآفرینی و گرایشات مادی و ظاهری تمایل دارد که در بازگشت به هویت واقعی می توانیم از نمادهای عصر حاضر استفاده کنیم.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: باید این نمادها به شکل غیرمستقیم و با بار معنایی متفاوت به نسل جوان ما انتقال پیدا کند که در این زمینه مناسبات هنری در کشور ما از جایگاه خاصی برخوردار است.

وی بیان کرد: ما باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم تا نسل جوان و نوجوان ما به سرمایه ها و ثروت های حقیقی این کشور و نظام افتخار کنند و قدر بزرگان، علما و فرهیختگانشان را بدانند.

مرادخانی استقبال مردم را از تئاتر و هنرهای برگرفته از فرهنگ دینی و اسلامی گسترده و دامنه دار بیان و اظهار کرد: تلاش می کنیم تا در این زمینه الگوهای شایسته ای را نیز به هنرمندانمان معرفی کنیم.

سید جواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) نیز دیدار با حضرت آیت الله سیدحسن عاملی را از برکات نشست کارگروه هنری جشنواره بین المللی امام رضا (ع) عنوان کرد و با اشاره به استقبال و حمایت مراجع عظام و شخصیت های برجسته مذهبی کشور از برگزاری جشنواره امام رضا (ع) ،گفت : این جشنواره که از سال 82 آغاز شده اینک به درخت تنومندی تبدیل شده که برگ های آن در جای جای ایران اسلامی و در آن سوی مرزها ریشه کرده است.

وی این جشنواره را مهمترین و بزرگترین رویداد فرهنگی و مذهبی کشور خطاب کرد و با اشاره به پیشینه غنی مذهبی و فرهنگی اردبیل ، افزود : استان ولایی اردبیل از هم سال های اولیه شکل گیری این جشنواره حضوری شایسته در برگزاری این رویداد مهم داشته است.

سیدجواد جعفری استان اردبیل را مهد عاشقان اهل بیت علیهم السلام اعلام کرد و با استقبال از تغییر برگزاری جشنواره موضوعی  اردبیل در سال 94، برای برگزاری کنگره ملی بزرگداشت امامزاده صالح (ع) در سال آینده اعلام آمادگی کرد.

دیدار معاون هنری وزیر و مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) با استاندار اردبیل

دکتر علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ وارشاداسلامی در نشست با استاندار اردبیل گفت : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح هزار سرای هنر را در استان ها اجرا می کند که این برنامه شامل ساخت فضاهای هنری با مشارکت بخش خصوصی است.

وی اظهار داشت: قرار است به زودی نامه ساخت این هزار سرای هنر از طریق وزارت کشور به استانداران ابلاغ شود تا با تامین زمین و برخی از امکانات در استان ها و نگاه فرهنگی و هنری مسئولان استانی این هزار سرای هنر در کشور شکل بگیرد.

معاون هنری وزیر فرهنگ وارشاداسلامی  تصریح کرد: این حرکت به شکل خاص با مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی اجرایی می شود تا انگیزه ای برای فعالان این بخش فراهم آید تا در برنامه های فرهنگی و هنری مشارکت بیشتری داشته باشند.

دکتر علی مرادخانی به تنوع برنامه های حوزه هنری و بیان ضرورت روز آمد کردن این برنامه ها افزود: با توجه به اینکه حوزه هنر و فرهنگ از تنوع موضوع و مضامین و مفاهیم برخوردار است در برگزاری جشنواره هایی همچون امام رضا(ع) تلاش می کنیم تا سیره و سبک زندگی اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را نظیر امام رضا(ع) که به امام مهربانی ها و پناهگاه محبت معروف است در محتوای کارهای هنری و فرهنگی گنجانده شود.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در باب معرفت شیعی و شناساندن آن کم کاری شده و یک حرکت جهشی را شاهد نبودیم، گفت: همه باید تلاش کنیم تا هنرمند نسل امروز به دارایی عظیم ادبی، اخلاقی و تعالیم دینی خود افتخار کند.

وی با بیان اینکه تاثیرگذاری حوزه فرهنگ و هنر و الگودهی در این زمینه بسیار فراگیر است، اظهار کرد: تا زمانی که حوزه موسیقی آمیخته به فضاسازی کاذب و برخی انحرافات بدون استدلال و منطق نشود موسیقی می تواند آرام بخش و حتی شفابخش باشد.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در مقابله با تلاش نظام غرب در هویت زدایی نسل آینده ما در کنار صیانت از هویت اسلامی و دینی سعی می کنیم با تقویت حوزه دیپلماسی فرهنگ و هنر و  تکیه بر مشترکات فرهنگی و هویتی استان های هم مرز با کشورهای خارجی بتوانیم در حوزه تاثیر گذاری شایسته عمل کنیم. . 

علی مرادخانی از آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد و معاونت هنری در برپایی نمایشگاه های مشترک با کشورهای همسایه در راستای تقویت این دیپلماسی خبر داد و افزود: اگر این تبادل و تعادل قوی و محکم انجام شود نقشه های شوم دشمنان نمی تواند در این حوزه تاثیرگذار باشد.

سید جواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری  امام رضا(ع) در این دیدار گفت: بیش از 8 هزار امامزاده در کشور به اعتبار و تبعیت میزبانی امام رضا(ع) در کشور معنوی بخش این سرزمین است که همه این امامزاده ها در ایام رضوی میزبان برنامه ها و جشنواره های متعدد رضوی است.

سیدجواد جعفری با تشریح برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا(ع) اظهار کرد: از سال 82 جشنواره رضوی فعالیت خود را به صورت ملی آغاز کرد که در تجلی مهربانی امام رئوف حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) این جشنواره شکل فراگیری به خود گرفت به طوری که امروز علاوه بر 31 استان کشور این جشنواره در 75 کشور دنیا و بیش از 200 نقطه عالم اسلام برگزار می شود.

وی نهادینه شدن دهه کرامت و تبیین ابعاد مختلف فرهنگ رضی را با تاثیرگذاری خاص، از ثمرات و نتایج این رویداد مهم برشمرد و گفت: همه مسئولان کشوری به ویژه مقام معظم رهبری و مراجع عظام به عظمت و شایستگی برگزاری این جشنواره اهتمام داشته و نسبت به عملکرد شایسته آن ابراز خرسندی می کنند.

جعفری بیان کرد: به برکت این جشنواره هفته های فرهنگ رضوی نیز در استان های کشور شکل گرفته به طوری که در استقبال از دهه کرامت از 10 اردیبهشت ماه برنامه هفته رضوی به میزبانی استان ها برگزار می شود به طوری که تاکنون 3 استان کشور این برنامه را اجرا کرده و اردبیل چهارمین استانی است که مرداد ماه میزبان این هفته میشود.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) تصریح کرد: جشنواره مدیحه سرایی، چاووشی خوانی، ابتهال و تواشیح نیز سال هاست که در پایتخت مدیحه سرایی ایران، اردبیل برگزار می شود تا چهره های ارزشمند این رشته معنوی به مانند موذن زاده ها بیش از گذشته معرفی شود.

وی افزود: معاونان وزیر فرهنگ و ارشاد عضو کارگروه های این جشنواره و ناظر اجرای جشنواره رضوی هستند که در 12 عنوان و بیش از 88 شاخه در سطح ملی برگزار می شود.

جعفری با تاکید بر اثربخشی و کیفیت بالای برگزاری این جشنواره اظهار کرد: امروز در گرامیداشت دهه کرامت، فرهنگ منور رضوی در همه بخش ها و حوزه های کشور و در قالب های مختلف رونقی مضاعف گرفته و امیدواریم با بازنگری که در برگزاری این جشنواره و رشته های استانی داریم بتوانیم دهه دوم فعالیت این مجموعه را کیفی تر کنیم.

دکتر مجید خدابخش استاندار اردبیل  در دیدار با معاون هنری وزیر ارشاد و مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) اظهار کرد: برگزاری جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) حرکت ارزشمند و فاخری است که در یک دهه گذشته به توسعه فرهنگ رضوی و همچنین شناختن ابعاد مختلف سیره و سلوک امام رضا (ع) در کشور و مناطق مختلف کمک کرده و انتظار این است که این حرکت همچنان با قوت و قدرت ادامه پیدا کند.

وی تصریح کرد: در این حرکت باید اثربخشی کار و خروجی هر دوره از جشنواره مشخص و معلوم باشد و ما دنبال چنین اهدافی بوده‌ایم.

رئیس شورای اداری استان اردبیل ضرورت بازنگری و دقت نظر در برگزاری آبرومند این جشنواره را متناسب با نیاز جامعه، مطالبه جوانان و نسل آینده بیان کرد و افزود: باید تلاش کنیم تا خروجی این جشنواره برای آحاد مردم به ویژه جوانان و نوجوانان شناخت سیره اهل بیت (ع) و فرهنگ قرآنی باشد تا خود ائمه اطهار (ع) به ویژه امام رضا (ع) به الگوی رفتاری و اخلاقی تبدیل شوند.

خدابخش به نیاز جوانان به بهره‌گیری از این گنجینه‌های ارزشمند اشاره کرد و ادامه داد: تنها برگزاری صرف جشنواره کفایت نمی‌کند بلکه بهتر است به اشکال مختلف سعی کنیم تا جشنواره با حال و هوایی تاثیرگذار در نسل آینده و تجلی سیره و سلوک امام رضا (ع) به عنوان امامی رئوف و مهربان به میزبانی اردبیل برگزار شود.

این مسئول از آمادگی اردبیل برای برگزاری برنامه هفته رضوی و جشنواره مدیحه‌سرایی و چاوشی‌خوانی خبر داد و خاطرنشان کرد: آماده هستیم تا این جشنواره‌ها را با اثربخشی و همراه داشتن نتایج مطلوب در باب معرفت‌افزایی و ترویج اندیشه متعالی اهل بیت عصمت و طهارت برگزار کنیم.

استاندار اردبیل همچنین با استقبال از طرح وزارت ارشاد در ساخت هزارسرای هنر در استان‌های مختلف تصریح کرد: آمادگی داریم با مشارکت بخش خصوصی این طرح را عملیاتی کنیم و در انگیزه‌بخشی به سرمایه‌گذاران در واگذاری زمین و همچنین ایجاد برخی زیرساخت‌ها پیشقدم خواهیم شد.

خدابخش پیشینه تاریخی و فرهنگ شیعی این استان را ظرفیتی بی‌نظیر دانست و یادآور شد: امیدواریم برای بارور شدن هنرمندان و فعالان حوزه فرهنگ خروجی کار به گونه‌ای باشد تا همه بتوانند از ثمرات و نتایج آن استفاده کنند.

وی با اشاره به دیپلماسی موفق فرهنگی هنری دولت یازدهم تاکید کرد: با توجه به اینکه اردبیل استان مرزی بوده و با کشورهای همسایه مبادلات فرهنگی هنری غنی تاثیرگذاری دارد می‌توان با برگزاری هفته‌های فرهنگی برای تقویت این حوزه تلاش کرد.

 در ابتدای این دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل نیز در سخنانی گفت: از 16 تا 22 مرداد‌ماه سومین هفته فرهنگ رضوی در اردبیل و شهرهای مختلف این استان برگزار می‌شود؛ به طوری که در این هفته استان اردبیل رنگ و بوی فرهنگ منور رضوی به خود می‌گیرد.

ناصر اسحاقی ادامه داد: 8 تا 10 شهریورماه نیز جشنواره مدیحه‌سرایی، چاوشی‌خوانی، تواشیح و ابتهال به میزبانی اردبیل برگزار می‌شود که یکی از موفق‌ترین جشنواره‌های زیرمجموعه بنیاد ملی امام رضا (ع) است که انتظار می‌رود امسال نیز باشکوه خاص برگزار شود.

وی به پیشنهاد اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل برای میزبانی اردبیل جهت برگزاری جشنواره امام رضا (ع) با محوریت امامزاده صالح اردبیل به عنوان برادر امام رضا (ع) اشاره کرد و افزود: قرار شده است در این زمینه از سال آینده اقدامات و برنامه‌ریزی‌ها انجام شود.

دیدار معاون هنری وزیر و مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) با اصحاب هنر و رسانه  اردبیل

دکترعلی مرادخانی در نشست صمیمی با جمعی از اصحاب هنر و رسانه در اردبیل اظهار کرد: به دلیل این بدهی سازمان تامین اجتماعی به ناچار مصمم بود تا بیمه هنرمندان و نویسندگان را قطع کند اما جلوی این کار را گرفتیم و قرار شد مطالبه تامین اجتماعی با استمهالی که انجام می‌شود در مراحل مختلف پرداخت شود تا نویسندگان، هنرمندان و خبرنگاران از این بیمه محروم نشوند.

وی از انجام بیمه تکمیلی اصحاب رسانه، هنرمندان و نویسندگان خبر داد و خاطرنشان کرد: قرار است با پرداخت 18 هزار تومان سهم هنرمندان و نویسندگان و 20 هزار تومان پرداختی ارشاد بیمه تکمیلی برای این قشر برقرار شود.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد بازنشستگی پیش از موعد اصحاب هنر، فرهنگ و خبرنگاران با سقف 20 سال نیز گفت: باید در مورد این پیشنهاد تأمل و تفکر کرد تا با حمایت دولت و مجلس این کار عملیاتی شود.

 مرادخانی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: موسیقی استان‌ها دچار رکود و مردگی نیست که بخواهیم آن را احیا کنیم بلکه در برگزاری جشنواره‌های موسیقی استان‌ها بیشتر تمایل داریم تا بخش غیردولتی حضور پیدا کرده و متولی این کار شود.

این مسئول از احیای موسیقی استان‌ها بنا به ظرفیت و خاستگاه نوع موسیقی به ویژه موسیقی مقامی آذری خبر داد و تصریح کرد: این موسیقی در جشنواره‌های مختلف درخشش خوبی داشته و تاکنون سه آلبوم از آثار این موسیقی تولید و روانه بازار شده است.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ردیف موسیقی ایران ملهم از ردیف موسیقی آذری است، گفت: بنا به ضرورت برنامه‌های موسیقی استانی را مورد حمایت جدی قرار می‌دهیم و قطعاً امسال نیز در استمرار این جریان برنامه‌های حمایتی در دستور کار است.

مرادخانی ادامه داد: تمایل داریم تا گروه‌های موسیقی استان‌ها با هویت منطقه‌ای به کشورهای همجوار سفر کنند تا تبادل واقعی در این زمینه انجام شود.

وی با بیان اهمیت دیپلماسی فرهنگی به عنوان یک راهکار مناسب در تقویت ارتباط و تعامل با کشورهای خارجی تصریح کرد: وزارت امور خارجه در احیای دیپلماسی فرهنگی نقش موثری دارد و همچنان معتقدیم هر هنرمند یک سفیر فرهنگی است که می‌تواند با کارهای هنری و همچنین تعریف و تمجیدی که بر‌می‌انگیزد بتواند مواریث فرهنگی و هنری را به خوبی معرفی کند.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنان خود از حمایت از انجمن‌های هنری استان‌ها خبر داد و گفت: به شکل جزیره‌ای در این زمینه عمل نمی‌کنیم بلکه همه انجمن‌ها به ویژه انجمن‌های تخصصی نمایش، موسیقی، هنرهای تجسمی، خوشنویسی و ... را مورد حمایت قرار داده و در پشتیبانی از گروه‌های نمایشی کانون‌های مساجد نیز به عنوان زیرمجموعه انجمن‌های نمایشی در حد وسع و توان حمایت‌هایمان را انجام می‌دهیم.

سیدجواد جعفری هم در این نشست با یادآوری اینکه دهه کرامت به‌مناسبت میلاد شمس‌الشموس امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س)، گرامی داشته می‌شود، گفت: جشنواره امام رضا(ع) مهمترین رویداد هنری دهه کرامت است به‌طوری که هر سال در 31 استان کشور و با همراهی 200 نقطه دنیا، برگزار می‌شود.

جعفری با ابراز خرسندی از وجود امامزاده‌های مختلف در استان اردبیل و بابیان اینکه آوازه چاووش‌خوانی و مدیحه‌سرایی آن تمام دنیا را فراگرفته‌است، دبیرخانه اردبیل را یکی از بهترین دبیرخانه‌های جشنواره دانست و عنوان کرد: ما مفتخریم که جشنواره ملی چاووش‌خوانی را به میزبانی اردبیل برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه استان اردبیل چهره‌های شاخصی در زمینه مدیحه‌سرایی دارد، ادامه داد: کمتر کسی است که مؤذن‌زاده را نشناسد چرا که صدای اذان وی در تمام کشورهای اسلامی طنین‌انداز می‌شود.

مدیرعامل بنیاد امام رضا(ع) نیز در این دیدار گفت : برای توسعه فرهنگ رضوی و احترام به تنها امام معصومی که ایرانیان میزبان و میهمان آن هستند ما برنامه هایی همچون تکریم دهه کرامت و فرهنگ رضوی را همه ساله در آستانه میلام امام رضا(ع) برگزار می کنیم که از 20 اردیبهشت ماه در استان های مختلف برنامه های هفته رضوی آغاز شده و اردبیل مرداد ماه میزبان این رویداد ارزشی می شود.

سیدجواد جعفری افزود: ما تلاش می کنیم تا با برگزاری این رویدادها و برنامه های اثرگذار فاخر و جریان سازی عمومی از فعالیت جریانات و تفکرات تکفیری، سلفی و گروه های انحرافی در عالم اسلام جلوگیری کنیم که در سال های اخیر در این زمینه نتایج خوبی نیز به دست آمده است. در ادامه این نشست که در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی استان اردبیل برگزارشد ، مسئولین و نمایندگان انجمن های هنری استان گزارشی از فعالیت های انجام شده را ارایه و خواستار حمایت جدی معاونت امورهنری از برنامه های هنری استان اردبیل شدند.

در پایان این نشست که با حضور خبرنگاران رسانه ها برگزارشد ، معاون هنری وزیر فرهنگ وارشاداسلامی و مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

*دیدار معاون هنری وزیر و مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) با استاد سلیم موذن زاده اردبیلی

معاون هنری وزیر و مدیر عامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) با حضور در منزل سلیم موذن زاده اردبیلی از سلطان ذاکران تجلیل کردند.در جریان برگزاری نشست کارگروه هنری جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در اردبیل ، علی مراد خانی  معاون وزر  ارشاد در امور هنری و سید جواد جعفری مدیر عامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع9 با حضور در منزل استاد سلیم موذن زاده  اردبیلی ، از سلطان ذاکران تجلیل کردند. 

در این دیدار صمیمی که سید ناصر اسحاقی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبل ، مشاوران معاونت امور هنری نیز حضور داشتند ، علی مراد خانی با ابراز خرسندی از حضور در منزل استاد سلیم موذن زاده ، اردبیل را مهد مداحان و عندلیبان قدسی نفس اهل بیت عصمت و طهارت (ع) عنوان کرد و با اشاره  به جایگاه رفیع استاد سلیم موذن زاده  در جهان  اسلام گفت : آثار فاخری که  استاد سلیم موذن زاده اردبیلی ارائه کردند  بی نظیر است .

وی افزود: همه مردم ایران حتی مسلمانان آنسوی مرزها ، استاد سلیم موذن زاده  اردبیلی را می شناسند و با نواها و آواهای ماندگار این  مداح  برجسته جهان اسلام ، در سوگ اهل بیت علهم السلام  اشک ماتم  و در میلاد خاندان آل الله سرور و شادمانی کنند.

 وی  با اشاره به اعلام آمادگی معاونت امور هنری برای برگزاری کنگره نکوداشت  سلیم موذن زاده اردبیلی ، تصریح کرد : برگزاری کنگره نکوداشت استاد سلیم موذن زاده اردبیلی کمترین ادای  دین به این استاد مسلم مداحی است . 

سید جواد جعفری مدیر عامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) هم در این  دیدار صمیمانه با اشاره به حضور تحسین برانگیز استاد سلیم موذن زاده اردبیلی در آیین اختتامیه جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در سال 87 گفت : استاد سلیم موذن زاه  اردبیلی افتخاری بس بزرگ برای  جهان اسلام است .

وی با اعلام اینکه استاد سلیم موذن زاده  اردبیلی جزو سرمایه های معنوی کشور است ، گفت : یکی از رهاوردهای معنوی نشست کارگروه هنری جشنواره بین المللی  امام رضا (ع)  در اردبیل ، دیدار با استاد سلیم موذن زاده اردبیلی است که شوق این دیدار برای همیشه در خاطرمان  خواهد بود.

استاد سلیم موذن زاده  اردبیلی هم در این دیدار  ضمن ابراز خرسندی از حضور معاون هنری وزیر ، مدیر عامل بنیاد بین المللی  امام رضا (ع)  و مدیر کل فرهنگ و ارشاد  اسلامی استان اردبیل ، گفت: این حنجره که موهبت الهی است ، وقف اهل بیت  علیهم السلام است .

وی با اشاره به موروثی بودن مداحی  در خانواده  موذن زاده ، گفت: پدرم شیخ عبدالکریم موذن زاده  ، نخستین موذن  در ایران است که نوای اذان دلنشین وی شهرت جهانی دارد. 

وی افزود : خدا را شاکریم که این نعمت الهی را برای خانواده ما هدیه نموده است .

در این محفل معنوی استاد موذن زاده اردبیلی، قطعاتی را در شان والای حضرت ابا عبداله الحسین (ع) ، نعت و وصف حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و حضرت ولیعصر (عج) برای حاضران اجرا کرد.استاد عسگر شاهی زاده اردبیلی هم در این دیدار صمیمی اشعاری را قرائت کرد.

 *بازدید مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) از دبیرخانه دایمی جشنواره رضوی در اردبیل

سید جواد جعفری مدیر عامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) در بازدید از دبیر خانه دایمی جشنواره ملی مدیحه سرایی و چاووشی ابتهال و تواشیح رضوی از فعالیتهای این دبیر خانه در ترویج فرهنگ و معارف رضوی قدردانی کرد. 

در جریان برگزاری  نشست کارگروه هنری  جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در استان اردبیل ، سید جواد جعفری  مدیر عامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع)  ضمن بازدید از  دیبر خانه جشنواره موضوعی رضوی در اردبیل از نزدیک  در جریان فعالیتهای دبیرخانه جشنواره ملی مدیحه سرایی ، چاووشی خوانی ، ابتهال و تواشیح رضوی قرار گرفت.

وی دراین بازدید  با اعلام اینکه استان اردبیل یکی از  استانهای فعال در دوازده دوره جشنواره امام رضا (ع)  است ، گفت : استان ولایی اردبیل  امسال علاوه بر میزبانی  نشست کارگروه  هنری شاهد برگزاری  سومین دوره هفته رضوی  و نهمین دوره جشنواره ملی مدیحه سرایی ، چاووشی خوانی ، ابتهال . تواشیح رضوی در ماههای مرداد و شهریور  است. 

 وی افزود :  اینکه استان اردبیل 13 عنوان کتاب ، 8 آلبوم  صوتی با محوریت فرهنگ رضوی در طی این  هشت دوره جشنواه مدیحه سرایی و چاووشی خوانی رضوی  تولید و ارایه کرده ، نشانگر عمق ارادت مردم این سامان به آقا علی بن موسی الرضا (ع) است . 

سعید نوریان هم در این بازدید ضمن ارایه گزارشی از اقدامات انجام یافته در جهت برگزاری  هفته فرهنگ رضوی  و جشنواره  مدیحه سرایی و چاووشی خوانی رضوی گفت : ترویج و نشر فرهنگ منور رضوی  تکریم وتجلیل  از پدید آورندگان  آثار فرهنگی و هنری مرتبط باسیر و معارف رضوی مهمترین هدف در برگزاری جشنواره موضوعی و هفته فرهنگ رضوی است.

نماینده بنیاد بین المللی  فرهنگی و هنری امام رضا (ع) در اردبیل افزود : فعالیتهای انجام یافته  در حوزه فرهنگ رضوی  در استان اردبیل ، بیانگر بخشی از ارادت مردم این سامان به استان مقدس  حضرت علی بن موسی الرضا (ع) است .

وی گفت : سومین دوره هفته فرهنگ رضوی  با شکوه تمام در جای جای استان اردبیل برگزار خواهد شد.

*تقدیر مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) از ارشاد اردبیل بخاطر برگزاری شایسته نشست کارگروه هنری سید جواد جعفری مدیر عامل بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) از مدیر کل ارشاد اردبیل به خاطر برگزاری  کارگروه هنری  دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا (ع) قدردانی کرد . 

در این لوح تقدیر با اشاره به برگزاری آبرومندانه و شایسته نشست کارگروه هنری  خطاب به سید ناصر اسحاقی آمده است : " بدون تردید این میزبانی در آن استان مرهون ارادتمندی جنابعالی و همکاران ولایتمدار شما به ساحت مقدس حضرت علی بن موسی الرضا (ع) می باشد ، مطلبی است که به سادگی نمی توان از آن گذشت و یقیناً  این شور و محبت بالاترین انگیزه برای استقبال و پذیرایی خادمان فرهنگ رضوی می باشد ."

در بخش دیگری از این متن سپاسگزاری  سید جواد جعفری ، از سعید نوریان  نماینده  بنیاد  بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) در اردبیل به عنوان خدمتگزار ساحت مقدس فرهنگ رضوی نیز  تشکر و قدردانی  کرده است . 

 *حضور معاون هنری وزیر و مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) در مراسم تجلیل از حافظ برتر جهان اسلام

دکتر علی مرادخانی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری در آئین افتتاحیه طرح غنی سازی اوقات فراغت شهرستان اردبیل و تجلیل از بهزاد هژبری حافظ برتر مسابقات بین المللی قرآن کریم، اظهار داشت: باید با این فرهنگ وارداتی با تمام توان مقابله کنیم.وی با اشاره به ابزارهای رنگارنگ جنگ نرم اعتقادی برای فریب جوانان، فزود: اگر ما به سنت ها و احکام اسلامی خود که همانا کامل ترین دین روی زمین است، پایبند بودیم امروز گرفتار این ابزارهای فریب اعتقادی نمی شدیم.

معاون هنری وزیر فرهنگ وارشاداسلامی ، با اعلام اینکه باید فضایی ایجاد شود تا بدون دغدغه احکام و زیبایی های دین اسلام در جامعه پیاده شود، تصریح کرد: اسلام دین زیبایی ها و جامعه اسلامی مکان بروز زیبایی های دینی است و چه بهتر است که از امکانات جامعه اسلامی به طور مطلوب در این راستا استفاده کنیم.

علی مرادخانی، حوزه هنر را متصل به حقیقت مطلق یعنی قرآن کریم عنوان کرد و گفت: اگر خلاف این مهم باشد انحرافات بسیاری در این زمینه ایجاد می شود و ذکر این نکته لازم است که در حوزه های قرآنی مبانی هنری و معرفتی بسیاری برای افرادی که در جریان این موضوع قرار می گیرند، وجود دارد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری، بهترین خاطره ها و زیباترین لحظات زندگی خود را مربوط به جلسات قرآنی عنوان کرد و گفت: جلسات قرآنی تاثیرات فراوانی بر روح و روان انسان دارد به طوری که او را از مادیات دنیوی جدا کرده و روح او را تعالی می بخشد.

مرادخانی،با تبریک درخشش دو جوان اردبیلی در سی و یکمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم ، احراز رتبه های اول رشته های حفظ و قرائت قرآن توسط بهزاد هژبری و جعفرفردی را مایه سربلندی ایران اسلامی در جهان اسلام توصیف و خاطر نشان کرد: ایران اسلامی استعدادهای بسیاری را در خود پرورش داده و می دهد و در این راستا بر همه مسئولان فرهنگی جامعه لازم است که نسبت به شناسایی و بروز استعدادهای این جوانان دغدغه داشته باشند.

*حضور معاون هنری وزیر و مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) در نشست هم اندیشی معاونین هنری ادارات کل فرهنگ وارشاداسلامی ، روسای انجمن های نمایش و شوراهای نظارت و ارزشیابی کشور

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری در جمع معاونان هنری ادارات کل ارشاد استانها ، ضرورت گفتمان‌سازی در حوزه فعالیت‌های هنری را امری مهم و ارزشمند خواندو افزود : باید برای سلامت حرکت فرهنگی و هنری ،بیش از گذشته و با وفاق روزافزون نگاه عالمانه و عمیق را در پیش بگیریم.

دکتر علی مرادخانی در نشست معاونان هنری وزارت ارشاد و نخستین هم‌اندیشی سراسری دست‌اندرکاران هنر نمایش در سرعین اظهار داشت: در شرایطی که کشور آراسته به فعالیت‌های مشخص در حوزه فرهنگ و هنر است ما تمام تلاشمان را به کار گرفتیم تا همه حوزه‌های هنری را از فضای بسته خارج کرده تا گروه‌های هنری بتوانند توانمندی‌هایشان را به نقطه ظهور و بروز برسانند.

وی ضرورت نزدیکی فضاهای صمیمانه و مهربانانه را در بخش‌های هنری و فرهنگی یادآور شد و تصریح کرد: با نگاه کارشناسی و کاربردی سعی در تطبیق جریان حاکمیتی و وضعیت موجود تولید آثار هنری داریم و ضرورت دارد حوزه نظارت تقویت شده و خلأهایی که در این زمینه وجود داشته به سرعت برطرف شود.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضرورت گفتمان‌سازی در حوزه فعالیت‌های هنری را امری مهم و ارزشمند خواند و خاطر نشان کرد: کار سخت مدیران اجرایی و متولیان نظارتی ایجاب می‌کند تا در سلامت حرکت فرهنگی و هنری بیش از گذشته و با وفاق روزافزون نگاه عالمانه و عمیق را در پیش بگیرند تا خلأهایی که در این حوزه وجود دارد به نحوی جبران شود.

مرادخانی رعایت حدود و مرزبندی آرمانی را در تولید آثار هنری به دور از هرگونه نگاه بی‌اعتمادی و سوءظن یادآور شد و اضافه کرد: همه متولیان این حوزه سعی دارند تا تولید آثار با کمترین آسیب‌ها و خطرات همراه باشد که در این زمینه داشتن استراتژی و تاکتیک مناسب و همتراز بسیار مهم است چرا که اگر این استراتژی و تاکتیک نباشد به رغم آن که کارها در روال عادی انجام می‌شود اما ثمربخشی خاص ندارد.

وی به برخی هزینه تراشی‌های گذشته در بخش‌های هنری اشاره کرد و ادامه داد: ما در حوزه تئاتر تنها 3 میلیارد و 400 میلیون ریال بدهکار هستیم و در تلاش هستیم تا به نحوی این بدهی‌ها و معوقات بر جا مانده را جبران کنیم.

مرادخانی بیان کرد: در کوچک‌ترین انحرافات افکار عمومی و رسانه‌ها با فشار و حربه‌های مختلف سعی می‌کنند علت و دلایل کار را جویا شوند و ما نیز باید پاسخگوی عملکردها باشیم که در دوره جدید فعالیت معاونت هنری تلاشمان بر این است تا با رفع دغدغه‌ها و نگرانی‌ها در قالب یک برنامه استراتژیک بتوانیم حرکت‌ها را سر و سامان بدهیم.

سید ناصر اسحاقی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل هم در این نشست هم اندیشی ، بر نقش و تاثیر هنر نمایش در اصلاح فرآیندها و انتقال مفاهیم فرهنگی و هنری تاکید کرد .

وی اظهار داشت: با توجه به جذابیت‌ها و گیرایی هنر نمایش همواره از این ابزار تأثیرگذار هنری در اصلاح فرآیندها و انتقال مفاهیم فرهنگی و هنری به شایستگی استفاده شده و به جرأت می‌توان گفت این هنر توانسته در عمر انقلاب اسلامی هویت و آزادگی خود را حفظ کند.

وی، غنای هنر نمایش را همراه با تاکتیک‌ها و ابزارهای پویایی آن بیان کرد و افزود: اسلام به عنوان دین خاتم الهی محدودیت را تنها در حفظ و رعایت آزادی دیگران قائل است و اگر هنرمند نتواند مکنونات قلبی خود را بگوید، حرمت و استقلالش می‌شکند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به رونق هنر نمایش در استان اردبیل در سال‌های اخیر با حضور هنرمندان و بسیاری از تلاشگران این عرصه تصریح کرد: هنرمند چیزی را خلق می‌کند که در قلب خود به آن اعتقاد دارد و در نگهداری از این حرمت و جایگاه نیز همواره پیشرو است و از نقد دلسوزانه و هدایت‌گرانه نیز هیچ وقت ناراحت و گله‌مند می‌شود.

اسحاقی از نقد به عنوان بستر خوب تحولی و توسعه‌ای یاد کرد و ادامه داد: نقد باید در زمینه مبانی نظری و اجرایی اتفاق بیفتد چرا که اگر ثمره نقد اصلاح نباشد هیچ نمی‌تواند مفید و سازنده باشد.

وی با اشاره به دامنه گسترده فعالیت وزارت ارشاد و ضرورت ورود جوانان و نوجوانان علاقمند به حوزه‌های فرهنگی و هنری در تولیت این بخش‌ها خاطر نشان کرد: وزارت ارشاد به تنهایی نمی‌تواند همه این حوزه‌ها را مدیریت کند بلکه ورود بخش خصوصی در عرصه هنر به ویژه تئاتر می‌تواند به خلاقیت‌ها و توانمندی‌های روزافزون آن کمک کند.

این مسئول اضافه کرد:‌ ما در روزهای گذشته شاهد برگزاری دو رویداد فرهنگی و هنری در استان بودیم که با شایستگی و انعکاس خوب این رویدادها از طریق رسانه‌ها انجام شد که نشست اول مربوط به کارگروه هنری دوازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) بود که با حضور مدیران فرهنگ و ارشاد استان‌ها برگزار شد و دیگری نیز نشست معاونان هنری و همچنین هم‌اندیشی سراسری دست‌اندرکاران هنر نمایش بود که با حضور مسئولان انجمن‌های نمایشی 31 استان کشور و همچنین مسئولان نظارت و ارزشیابی استان‌های کشور در سرعین برگزار شد.

وی بیان کرد:‌ امیدواریم نتیجه این حرکت و کارهای فرهنگی و هنری مؤثر زمینه خوبی را برای توسعه و تعالی حوزه هنر و فرهنگ بیش از گذشته فراهم آورده و بستر رفع برخی از مشکلات و نارسایی‌ها را به وجود آورد.

حسین طاهری مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  هم در نشست هم اندیشی معاونان هنری ادارات ارشاد استانها گفت : این هم اندیشی ها و تبادل افکار موجب انتقال تجربیات و اندیشه های متفاوت می شود.وی اظهار کرد: جامعه توجه ویژه به هنر نمایشی و به خصوص تئاتر دارد و این هم اندیشی به عنوان آئیته تمام نمای توجه کشور به تواتمندی های هنر نمایشی است و هم فکری در این موضوع می تواند در جهت ارتقا هنر نمایشی قابل اهمیت باشد.

وی، با اشاره به اینکه برگزاری هم اندیشی های چند سویه که موجب انتقال تجربیات و اندیشه های متفاوت می شود برای هنرمندان سودمند است، تصریح کرد: نگاه وزارت ارشاد و دولت توجه به خواست هنرمندان است و موظف است تا زمینه بهتر شدن مناسبت های هنری شود و آسیب شناسی مناسبی از توانمندی های هنرمندان انجام دهیم و به آن عمل کنیم.

طاهری، با بیان این مطلب که کمبود ظرفیت باعث مغفول ماندن خیلی از توانمندی ها ی هنرمندان شده است، افزود: بسترسازی برای تعامل و همکاری هنرمندان با سایر نهادهای علمی، فرهنگی و آموزشی مدنظر قرار گیرد تا شاهد رونق در تئاتر استان ها باشیم.

مدیر کل هنر نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اعلام اینکه تئاتر نیازمند حمایت بخش خصوصی است، گفت: اقتصاد کشور از وابستگی به اقتصاد نفتی رنج می برد ولی هنرمندان مراقب باشند تا هنر نمایشی وابستگی به اقتصاد نفتی نداشته باشد.

این مقام مسئول، در پایان سخنان خود، با اشاره به اینکه تبادل هنر تئاتر در استان ها یک کار ارزشمند است، یادآور شد: در ارتباطات جهانی جایگاه تئاتر ارزشمند است و باید بسترهای آن را نیز در کشور فراهم کنیم تا از یک هنر جهانی حمایت کنیم.

 در ادامه این کارگروه معاونان هنری ادارات کل ارشاد سراسر کشور به بیان دیدگاه های و مشکلات استان های خود پرداختند. این نشست هم اندیشی به مدت دوروز در هتل قهوه سویی سرعین برگزار شد.

نمایندگی بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) در استان اردبیل

اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی استان اردبیل

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.